Gruczolak stercza jest chorobą powszechnie spotykaną u starzejących się mężczyzn. Około 65,0% populacji powyżej 60 roku życia ma kliniczne objawy gruczolaka stercza (6, 18). W badaniach pośmiertnych stwierdza się gruczolak stercza u około 75,O°/o mężczyzn powyżej 70 roku życia (9, 18).
Etiopatogeneza gruczolaka stercza nie jest całkowicie poznana. Badania Hugginsa (10, 11) wskazały na istotną rolę czynników hormonal-nych w rozwoju gruczolaka i raka stercza. U mężczyzn powyżej 60 roku życia, w wyniku zmian zanikowych w komórkach Leydiga jąder, dochodzi do obniżenia we krwi stężeń testosteronu, dwuhydrotestostero-nu (15) i androstandiolu (8). Obniżenie stężenia aktywnych androgenów prowadzi na drodze ujemnego sprzężenia zwrotnego do wzrostu wydzielania gonadotropin LH i FSH (12). Podwyższone stężenie testosteronu (1), dwuhydrotestosteronu (7) w surowicy krwi i zwiększenie aktywności enzymów, biorących udział w przemianach androgenów w gruczole krokowym (1, 13), wskazuje na zwiększony metabolizm androgenów u chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
Wysunięto hipotezę, że w gruczole krokowym może odbywać się nie tylko metabolizm, lecz także produkcja androgenów, która jest stymulowana przez gonadotropiny (2). Potwierdzeniem tej hipotezy było by stwierdzenie receptorów gonadotropinowych lub obecności gonadotropin w tkance gruczołu krokowego. Dotychczas wykazano w gruczole krokowym obecność receptorów dla androgenów, estrogenów, progesteronu (5) oraz prolaktyny (14).
Możliwość znacznego stopnia wysycenia receptorów dla LH i FSH przez endogenne LH i FSH, jak również heterogenność gruczołu krokowego bogatego w tkankę łączną i mięśniową, które mogą wpływać na wielkość wiązania niespecyficznego i stężenia receptorów w tkance gruczołu krokowego, stanowią istotne trudności w badaniach nad obecnością receptorów błonowych dla gonadotropin. Badania należało zatem ukierunkować na ilościowe pomiary LH i FSH w tkance gruczołu krokowego.
Celem pracy było wykazanie obecności gonadotropin w tkance gruczolaka stercza.
MATERIAŁ I METODYKA
Material stanowiło 46 tkanek gruczolaka stercza, 12 tkanek jąder, 10 tkanek mięśni szkieletowych. Tkanki gruczolaka stercza uzyskiwano podczas nadłonowej, przezpęcherzowej adenomektomii. Wiek chorych wahał się od 58 do 82 lat (x = 67,7 lat). Rozpoznanie kliniczne zweryfikowano u każdego chorego badaniem histologicznym. Tkanki jąder uzyskiwano podczas operacji usunięcia jądra wykonywanych ze wskazań urologicznych (zapalenie jądra i najądrza). Wiek chorych wahał się w granicach 41 do 81 lat (x = 65,5 lat). Rozpoznanie kliniczne potwierdzano badaniem histologicznym. Tkanki mięśni szkieletowych uzyskiwano podczas operacji ortopedycznych. Wiek chorych wahał się w granicach od 23 do 57 lat (x = 42,2 lat). Badania histologiczne wykonywał Zakład Anatomii Patologicznej (Kierownik: prof. dr hab. med. S. Kruś). Pobierano również próbki krwi obwodowej chorych w objętości 2 ml na ok. 3 godziny przed operacją.
Tkanki umieszczano bezpośrednio po ich pobraniu w suchym lodzie i przechowywano w temperaturze ?20°C do chwili wykonania oznaczeń. Krew pobierano do plastykowych probówek. Po wytworzeniu skrzepu wirowano probówki w temperaturze 4°C przez 5 minut z prędkością 1400 XG. Surowicę natychmiast oddzielano, zamrażano i przechowywano do chwili oznaczeń w temperaturze ?20°C. Chorych nie leczono poprzednio preparatami hormonalnymi.
METODA
Zastosowano metodę ekstrakcji LH i FSH z osadów tkankowych i ich radioimmunologicznego oznaczania opierając się na pracach Diek-mana (4) i Zięcika (20). Tkanki, po ich rozmrożeniu, krojono na drobne skrawki i homogenizowano w buforze fosforanowym o pH-7,5 w pro-porcji 3 ml buforu na 1 g tkanki używając homogenizatora Ultra Tur-rax. Tkanki homogenizowano trzykrotnie po 5 sek stosując 30 s przerwy na chłodzenie. Homogenat tkankowy wirowano przy 100 000 XG przez 30 minut w temperaturze 4°C uzyskując osad tkankowy i cytozol. Osad ekstrahowano 0,lN kwasem mrówkowym w proporcji 5 ml kwasu na 1 g osadu przez 16 godzin w temperaturze 4°C, a następnie całość wirowano przy 4000 XG przez 30 minut w temperaturze 4°C. Otrzymany supernatant liofilizowano. Rozmrażanie tkanki i wszystkie etapy postępowania do momentu liofilizacji. przeprowadzano w temperaturze 4°C. W liofilizatach i cytozolach tkankowych oznaczano metodami radioim-munologicznymi LH i FSH. Schemat metodyki przedstawiono na ryc. 1.
Stężenie LH i FSH w tkankach obliczano, dodając LH i FSH uzyskane z liofilizatu i cytozolu i wyrażano w mU LH i mU FSH w przeliczeniu na 1 g tkanki.
Stężenie LH i FSH w surowicy krwi chorych wyrażano w mU LH i mU FSH w przeliczeniu na 1 ml surowicy. LH i FSH w surowicy krwi, cytozolach i liofilizatach z ekstraktów osadów tkankowych oznaczano metodą radioimmunologiczną podwójnych przeciwciał według Mid-gleya (16, 17). Pierwsze przeciwciała stanowiła surowica królicza prze-ciw ludzkiej lutropinie (surowica anty-LH, Biomed, Polska), i surowica, królicza przeciw ludzkiej folitropinie (surowica anty-FSH, Biomed, Polska). Rozcieńczenie końcowe surowicy anty-LH wynosiło 1 : 750 000, surowica anty-LH wykazywała aktywność krzyżową z FSH 8,0% i z TSH 13,0%. Rozcieńczenie końcowe surowicy anty-FSH wynosiło 1 : 50 000, surowica anty-FSH wykazywała reaktywność krzyżową z LH 3,6% i z TSH 7,0%.
Drugie przeciwciało stanowiła immunoglobulina barania precypitu-jąća surowicę króliczą (Biomed, Polska). Do jodowania używano ludzkich preparatów LH i FSH, które otrzymano od dr P. J. Lowery ze Szpitala Św. Bartłomieja w Londynie, LH i FSH jodowano przy użyciu jodogenu (IODO-GEN?, Pierce, USA).
Stosowano standard LH. 68/40 i FSH 78/549 otrzymane z National Institute for Biological Standards and Control (Londyn).
Czułość metody radioimmunologicznego oznaczania LH wynosiła 1,5 mU/ml a FSH 0,8 mU/ml.
W metodach radioimmunologicznego oznaczania LH i FSH błąd we-wnątrzseryjny wynosił 6,5%, błąd międzyseryjny 12,0%.
Celem określenia wpływu 0,1N kwasu mrówkowego na immunore-aktywność LH i FSH wykonywano krzywe wzorcowe dla LH i FSH ze standardami ekstrahowanymi i nieekstrahowanymi 0,1 kwasem mrówkowym (ryc. 2 i ryc. 3).
Ze względu na to, że 0,1N kwas mrówkowy mógł mieć wpływ na przebieg krzywych wzorcowych, wartość LH i FSH oznaczane w liofilizatach odczytywano z krzywych wzorcowych standardów ekstrahowa-nych 0,1N kwasem mrówkowym.
Odzysk LH i FSH z osadu tkankowego określano, dodając znane ilości standardów LH i FSH do osadu tkankowego (1,5?400 mU/g osadu tkankowego), które następnie poddawano dalszej procedurze ekstrakcji i liofilizacji przedstawionej na ryc. 1.
Odzysk LH z osadu tkankowego wynosił od 89,0% do 107,0% (x= =97%), a FSH od 87,0% do 108,0% (x = 105%).
Wartości LH i FSH oznaczane w liofilizacie były proporcjonalne do stężenia liofilizatu. Krzywe zależności pomiędzy stężeniem liofilizatu, a oznaczanymi wartościami LH i FSH wykazywały liniowy charakter.
WYNIKI
W tabeli I podano ilości LH i FSH uzyskane z osadów tkankowych i cytozolu w przeliczeniu na 1 g tkanki dla gruczolaka stercza i jądra. Ilości LH i FSH uzyskane z osadów tkankowych były wyższe od ilości LH i FSH uzyskanych z cytozoli dla gruczolaka stercza i jądra. Różnice pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi były statystycznie znamienne (p<0,001).
Wyniki badań, przedstawiające zawartość LH i FSH w tkance gruczolaka stercza i jądra, a także stężenie LH i FSH w surowicy chorych przedstawiono w tabeli II i III oraz na ryc. 4 i 5.
Nie stwierdzono mierzalnych ilości LH i FSH w tkance ludzkiego mięśnia szkieletowego użytej jako tkanka kontrolna.
Stężenie LH w tkance gruczolaka stercza było zbliżone do stężenia LH w tkance jądra. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była statystycznie nieznamienna (p>0,05).
Stężenie LH w tkance gruczolaka stercza w przeliczeniu na 1 g tkanki było wyższe niż stężenie LH w surowicy krwi chorych w przeliczeniu na 1 ml surowicy. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była statystycznie znamienna (p<0,001). Stężenie LH w tkance jądra w przeliczeniu na 1 g tkanki było wyższe niż stężenie LH w surowicy chorych w przeliczeniu na 1 ml surowicy. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była statystycznie znamienna (p<0,001).
Stosunek stężenia LH w tkance do stężenia LH w surowicy był wyższy dla tkanki jądra niż dla tkanki gruczolaka stercza. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była statystycznie znamienna (p<0,001).
Stężenie FSH w tkance gruczolaka stercza było niższe niż stężenie FSH w tkance jądra. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była statystycznie znamienna (p<0,001). Stężenie FSH w tkance gruczolaka stercza w przeliczeniu na 1 g tkanki było wyższe niż stężenie FSH w surowicy krwi chorych w przeliczeniu na 1 ml surowicy. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była
statystycznie znamienna (p<0,001). Stężenie FSH w tkance jądra w przeliczeniu na 1 g tkanki było wyższe niż stężenie FSH w surowicy krwi chorych w przeliczeniu na 1 ml surowicy. Różnica pomiędzy od
powiednimi średnimi arytmetycznymi była statystycznie znamienna (p<
<0,001). Stosunek stężenia FSH w tkance do stężenia FSH w suro wicy krwi był wyższy dla tkanki jądra niż dla tkanki gruczolaka ster cza. Różnica pomiędzy odpowiednimi średnimi arytmetycznymi była sta tystycznie znamienna (p<0,001).
OMÓWIENIE
Belis (3) opisał technikę ekstrakcji i radioimmunologicznego oznaczania endogennych hormonów sterydowych w tkance ludzkiego gruczołu krokowego. Diekman (4) i Zięcik (20) zastosowali metodę ekstrakcji i radioimmunologicznego oznaczania endogennego LH w tkance ciała żółtego u zwierząt przy zastosowaniu 0,1N kwasu mrówkowego jako eluanta. Posługując się metodą ekstrakcji gonadotropin z osadów tkankowych przy użyciu 0,1N kwasu mrówkowego i ich radioimmunologicznym oznaczaniem wykazano obecność LH i FSH w tkance gruczołu krokowego w stężeniach znacznie przekraczających ich stężenia w surowicy krwi. Stwierdzoną przez nas nieznaczną zawartość LH i FSH w cytozolu tkankowym można tłumaczyć niewielkiego stopnia dysocja-cją kompleksu gonadotropin ? receptor błonowy i uwalnianiem gonadotropin do cytozolu tkankowego. Gonadotropiny LH i FSH wpływają na syntezę i przemianę androgenów w jądrze. Uzyskane wyniki badań wskazują na obecność LH i FSH w tkance gruczolaka stercza w stężeniach znacznie przekraczających stężenia LH i FSH w surowicy krwi. Należy więc przypuszczać, że gonadotropiny LH i FSH mogą wpływać na metabolizm, a być może i na produkcję androgenów przez gruczoł krokowy. Możliwość uzyskania znacznego obniżenia poziomu androgenów w surowicy krwi przez podawanie analogów LH-RH było przyczyną podjęciu próby leczenia raka gruczołu krokowego analogami LH-RH (19). Wykazanie obecności LH i FSH w tkance gruczołu krokowego w stężeniach przekraczających wartości stwierdzane w surowicy krwi może wskazywać na istnienie w gruczole krokowym mechanizmów regulujących metabolizm androgenów z udziałem LH i FSH. Obniżenie poziomu LH i FSH pod wpływem przewlekłego podawania aktywnych analogów LH-RH mogłoby w sposób bezpośredni wpływać na czynność gruczołu krokowego. Wyniki badań mogą stanowić patofizjologiczne uzasadnienie dla empirycznego stosowania leków blokujących wydzielanie gonadotropin u chorych na gruczolak i raka stercza. Stwierdzenie obecności gonadotropin w tkance gruczołu krokowego pozwala ponadto na wysunięcie sugestii o możliwości istnienia receptorów gonadotropinowych w tkance gruczołu krokowego.
WNIOSKI
1.Wykazano obecność gonadotropin LH i FSH w tkance gruczolaka
stercza.
2.Stężenia LH i FSH w tkance gruczolaka stercza przekraczały ich
stężenia w surowicy krwi.
3.Stężenie LH w tkance gruczolaka stercza nie różniło się istotnie
od stężenia w tkance jądra.
4.Wykazanie obecności LH i FSH w tkance gruczolaka stercza
w stężeniach przekraczających wartości stwierdzane w surowicy krwi może wskazywać na istnienie w gruczolaku stercza mechanizmów regu lujących metabolizm androgenów z udziałem LH i FSH.
Autorzy wyrażają podziękowanie mgr H. Snochowskiej, E. Malickiej i M. Wit-kowskiemii za udział w pracach laboratoryjnych oraz dr M. Snochowskiemu za cenną pomoc w czasie wykonywania badań.