PTU - Polskie Towarzystwo Urologiczne

POJEDYNCZY GRUCZOLAK KORY NERKI
Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 1984/37/3.

autorzy

Arkadiusz Mikszewicz
Z Kliniki Urologii Instytutu Chirurgii AM w Gdańsku
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. K. Adamkiewicz
Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. med. Z. Papliński

streszczenie

Przedstawiono 55-letnią chorą na łagodny, pojedynczy gruczolak kory nerki, o średnicy 2,5 cm. Na podkreślenie zasługuje śródoperacyjne roz­poznanie charakteru nowotworu, doszczętne wyłuszczenie zmiany nowo­tworowej i zachowanie nerki.

Gruczolaki nerek należą do guzów łagodnych, wychodzących z na­błonka kanalików nerkowych. Bardzo rzadko rozpoznaje się je za życia chorego, dlatego stwierdza się je najczęściej przy badaniu sekcyjnym lub przypadkowo na stole operacyjnym. Powodem tego jest fakt, że łagodne guzy nerek rzadko dają objawy kliniczne. Przeważnie są one guzami kilku milimetrowej średnicy, umiejscowionymi w korze nerki. Najczęściej dopiero większe guzy, zmieniające kształt nerki i przemiesz­czające układ kielichowo-miedniczkowy mogą powodować objawy kli­niczne oraz zmiany w obrazie urograficznym i arteriograficznym (3). Objawy kliniczne nie pozwalają jednak odróżnić gruczolaka nerki od guza złośliwego.

W 180 przypadkach opisanych przez Murphy'ego i Mostofiego (7) po­łowę stanowiły gruczolaki rozpoznawane w pooperacyjnie usuniętych z guzami nerek. Childs i Waterfall (2) do 1953 r. opisali 33 gruczolaki nerki. Krzeski (6) opisał w polskim piśmiennictwie w 1956 r. trzech chorych z gruczolakiem nerki, co stanowiło 6,5% ogólnej liczby chorych z guzami nerek. Childs i Waterfall (2) do 1953 r. opisali 33 gruczolaki nerek z rakiem nerki i z kamicą nerkową (10), z nadciśnieniem tętni­czym (4), z wodonerczem i z gruźlicą (6, 7).

Makroskopowo wyróżnia się dwa typy gruczolaków: mnogie, małe od 2 do 1 cm średnicy i pojedyncze, osiągające większe rozmiary. Małe guzy o średnicy do 2 cm traktuje się jako nowotwory łagodne, natomiast guzy powyżej 2 cm jako nowotwory złośliwe.

Zdaniem niektórych autorów gruczolaki mogą ulec zezłośliwieniu (6, 8) i dlatego traktuje się je jako stany przedrakowe. U chorych z du­żym gruczolakiem (powyżej 2 om średnicy) zaleca się postępowanie ra­dykalne, tj. usunięcie nerki, natomiast z małymi gruczolakami ogranicza się operację do wyłuszczenia guza lub częściowego wycięcia nerki (8).

Gruczolaki spotykane w nerkach występują w trzech postaciach hi­stologicznych jako: adenoma papillare, tubulare i alveolare.. Najczęściej jednak występują w postaci mieszanej, w której jedna z powyższych form dominuje (5, 6, 7).

Gruczolaki rozwijają się z reguły w obwodowej części kory nerko­wej, chociaż mogą występować także w całym miąższu. Są to żółtawe guzy, ostro odgraniczone od tkanki nerkowej, zbudowane z komórek nabłonkowych tworzących cewki i torbiele, do których wrastają nie­regularne twory brodawczakowate.

Lity gruczolak składa się z pasm małych, ciemno barwiących się komórek lub też z komórek o jasnej cytoplazmie (1, 9).

OPIS PRZYPADKU

Chorą K. J., 1. 55 (nr hist. chor. 2471/384) przyjęto do Kliniki Urologicznej 9. 6 1983 r. z powodu krwiomoczu, który pojawił się nagle na początku grudnia 1982 r. i trwał kilka dni. Występowały parcia na mocz. Badanie przedmiotowe oraz badania laboratoryjne krwi, moczu oraz zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej nie ujaw­niały odchyleń od stanu prawidłowego. Kontrola cystoskopowa nie wykazała zmian w pęcherzu moczowym. Urografia bez zmian patologicznych. Arteriografia nerkowa prawostronna wykazała w części centralnej prawej nerki, na jej brzegu zewnętrz­nym, obecność okrągłego guza wielkości 2,5 X 2,5 cm, w obrębie którego naczynia wewnątrznerkowe nie miały cech unaczynienia patologicznego, charakterystycznego dla nowotworów złośliwych. Rozpoznano gruz prawej nerki i zakwalifikowano chorą do operacji. Liczono się z możliwością usunięcia nerki," w zależności od wyniku badania histopatologicznego planowanego w czasie operacji. Śródoperacyjnie stwier­dzono w połowie długości prawej nerki, na jej przedniej powierzchni, guzek o śred­nicy 2,5 cm, wystający ponad powierzchnię nerki. Guzek Wyłuszczono w całości. Badanie histopatologiczne ?in tractu" wykazało budowę gruczolakowatą guza. Bada­nie wykonane po operacji przez doc. dr. J. Lehman (Zakład Anatomii Patologicznej AM, Nr 3699557) potwierdziło to rozpoznanie określając guz jako adenoma solidum renis. Przebieg pooperacyjny gładki: chorą wypisano w 12 dobie po operacji z zale­ceniem dalszej kontroli w Poradni Urologicznej.

OMÓWIENIE

Gruczolak nerki jest rzadko rozpoznawanym, niezłośliwym nowotwo­rem nerki. Nasza obserwacja pojedynczego gruczolaka nerki zasługuje szczególnie na uwagę, ponieważ mimo małych rozmiarów dawała objawy kliniczne, rozpoznano go śródoperacyjnie, dzięki czemu można go było wyłuszczyć i zachować nerkę.

piśmiennictwo

  1. 1. Anderson W.: Patologia, PZWL, 1966, 843. ? 2. Childe P., Waterfall W. B.: Renal adenoma. Brit. J. Urol., 1953, 25, 187. ? 3. Dąbkowski S., Witeska A., Zachwiej J.: Łagodny gruczolak nerki. Urol. Pol., 1979, 92, 4, 293. ? 4. Fryczkow­ski M., Ciuman R.: Operacyjne leczenie chorego z gruczolakiem nerki i jednoczesnym tętniczym nadciśnieniem krwi. Pol. Przeg, Chir., 1974, XLVI, 2 a, 295. ? 5. Kowal-czykowa J., Sokolowska-Pituchowa J.: Nowotwory nerek. Urol. Pol., 1956, X, 31. ? 6. Krzeski T.: Gruczolaki nerek. Urol. Pol., 1956, X, 90. ? 7. Murphy G., Mostofi F.: Histologic assesmant and clinical prognosis of renals adenoma. J. Urol., 1970, 103, 31. ? 8. Watt G. T.: Renal adenoma treated by partial nephrectomy. J. Urol., 1955, 27, 294. ? 9. Salska Z., Kluszczyński W.: Gruczolak jednej nerki leczony operacyj­nie. Pol. Przeg. Chir., 1974, XLVI, 2 a, 317. ? 10. Stąpor K., Jeromin L., Wiśniew­ski J., Sosnowski M.: Przypadek współistnienia raka nerki i kamicy nerkowej oraz gruczolaka w ścianie torbieli nerkowej rozpoznawany śródoperacyjnie. Urol. Pol., 1980, 33, 3, 251.