Nowotwory złośliwe jądra cechuje duża skłonność do tworzenia przerzutów. Przerzuty drogą krwi umiejscawiają się najczęściej w płucach. W tym stadium choroby jedyną szansą leczenia jest chemioterapia. Leczenia cytostatykami, skierowane przeciwko przerzutom prowadzi się cyklicznie przez wiele miesięcy (1, 2, 3, 5). Celem pracy jest prześledzenie losu chorych z przerzutami do płuc nowotworów zarodkowych jądra nie będących nasieniakami od chwili włączenia leczenia cytostatykami.
MATERIAŁ
Od marca 1975 r. do marca 1985 r. w Klinice Urologii Instytutu Chirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku leczono 121 chorych z powodu nowotworów zarodkowych jądra nie będących nasieniakami. U 33 z nich stwierdzono przerzuty do płuc. Rozpoznanie ustalono na podstawie badania radiograficznego klatki piersiowej. Chorych zakwalifikowano do leczenia cytostatykami. Pod względem histologicznym w pierwotnym ognisku w jądrze stwierdzono ? jak w tabeli I.
METODA
U chorych z przerzutami do płuc stosowano leczenie cytostatykami wg trzech różnych schematów.
I. Początkowo w latach 1975?1978 prowadzono co trzy miesiące pię
ciodniowe kuracje: aktynomycyna ? iv 0,5 mg/dz, methotreksat ? im 7,5 mg/dz, chlorambucil ? doustnie 14 mg/dz, wg schematu Li.
II. W latach 1979?1981 stosowano winblastynę i bleomycynę wg Sche
matu Samuelsa.
III. Od 1982 r. do chwili obecnej stosuje się kombinację trzech cyto
statyków: winblastyna + bleomycyna + cisplatyna wg schematu Ein
horna (3, 4).
WYNIKI LECZENIA
Jak wynika z tabeli II wg schematu I, II, III leczono 33 chorych. Zmarło 16, a żyje do chwili obecnej 17 chorych. Jednego chorego leczono początkowo wg schematu II, później wg schematu III. Z tego powodu umieszczono go między II i III schematem. Przeżył on 44 miesiące od chwili ujawnienia się przerzutów w płucach. Spośród chorych żyjących pozostaje w obserwacji z całkowitą remisją 4 chorych. Jeden z nich leczony wg schematu I żyje 87 miesięcy. Pozostałych trzech (obserwacja od 13 miesięcy do 2 lat) leczonych jest wg schematu Einhorna. Remisję częściową osiągnięto u 7 chorych. Spośród nich 2 chorych leczono wg schematu Samuelsa oraz 5 wg schematu Einhorna. Progresja wystąpiła u 4 chorych leczonych wg schematu Samuelsa.
DYSKUSJA
Spośród 33 chorych z przerzutami do płuc, a leczonych cytostatykami, osiągnięto całkowitą remisję u 4 chorych, częściową u 7, a stabilizację u 2 chorych. Odsetek chorych wyleczonych wynosi 12,0%. Najlepsze wyniki osiągnięto u chorych leczonych wg schematu Einhorna.
Doniesienia z piśmiennictwa (2) obejmują podobne liczby chorych leczonych rozmaitymi kombinacjami cytostatyków. Z doniesień tych wynika, że całkowitą remisję osiągnięto u 36,0?87,0% leczonych, nie byli to jednak prawdopodobnie tylko chorzy w stadium pełnego rozsiewu pro-cesu nowotworowego z przerzutami do płuc.
U naszych chorych osiągnęliśmy 12,0% wyleczeń, wyrażających się całkowitą remisją. Należy spodziewać się poprawienia wyników leczenia po osiągnięciu większego doświadczenia w chemioterapii oraz po zastoso-waniu innych kombinacji i schematów stosowania cytostatyków.
WNIOSKI
1. Stwierdzono, że chemioterapia może prowadzić do pełnego wyle
czenia u części chorych z nowotworami zarodkowymi jądra nie będący mi nasieniakami z przerzutami do płuc.
2. U chorych z przerzutami do płuc należy podejmować próbę leczenia
cytostatykami.
3. Wg naszego doświadczenia najlepsze wyniki leczenia osiąga się
stosując kombinację trzech cytostatyków: winblastyny, bleomycyny i cis platyny.