Gentamycyna jest kompleksowym antybiotykiem z grupy aminogliko-zydów otrzymywanych na drodze fermentacji z Micromonospora pur-purea. Mechanizm działania gentamycyny polega na hamowaniu biosyntezy białek w komórce bakteryjnej (2, 5).
Wskazania do leczenia gentamycyną zachodzą u chorych z klinicznie i laboratoryjnie ujawnionym zakażeniem spowodowanym przez drobnoustroje Gram-ujemne, które nie poddają się leczeniu za pomocą innych leków oraz zakażeniem szczepami opornymi na inne antybiotyki (Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Proteus, E. coli) (1, 3, 4).
Gentamicin ?Polfa" jest produkowana w roztworze do wstrzyknięć domięśniowych w ampułkach 40 i 80 mg. Po podaniu domięśniowym szybko przenika do tkanek i płynów ustrojowych. Największe stężenie w surowicy występuje 1,5?2 godziny po wstrzyknięciu domięśniowym, a średnia wartość maksymalnego stężenia leku w surowicy u dorosłych z prawidłową czynnością nerek, po podaniu dawki 1 mg/kg wynosi około 4 mcg/ml. Okres półtrwania gentamycyny ocenia się na około 2 godziny. Gentamycyna wydala się z moczem w postaci nie zmienionej, głównie przez przesączenie kłębkowe (2).
Jak wynika z piśmiennictwa toksyczność leku jest niewielka. Podkreśla się jednak możliwość uszkodzenia nerek (2, 3), stąd u chorych z uszkodzoną czynnością nerek należy zmniejszyć jednorazowe dawki leku lub wydłużyć przerwy między wstrzyknięciami i skrócić czas leczenia. Gentamycyna, podobnie jak inne aminoglikozydy, może powodować toksyczne uszkodzenie nerwu słuchowego oraz wywoływać objawy uboczne ze strony układu pokarmowego, wysypkę skórną, bóle głowy.
METODA
Badania kliniczne preparatu gentamicin amp. ?Polfa" wykonano w Klinice Urologii CMKP w Warszawie. Do leczenia antybiotykiem kwalifikowano chorych z prawidłową czynnością nerek. Przed leczeniem gentamycyną dwukrotnie wykonywano posiew moczu i określano wrażliwość na badany antybiotyk w celu uniknięcia pomyłek przy prawidłowej kwalifikacji chorych do leczenia. Po wdrożeniu leczenia wykonywano posiewy moczu i antybiogram w pierwszych trzech dobach. w 5 i 10 dobie leczenia oraz w 4?7 dni po zakończeniu leczenia. Ponadto przed leczeniem, w trakcie leczenia (5 doba) i po zakończeniu leczenia wykonywano u chorych badania laboratoryjne: morfologia krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych, OB, badanie ogólne moczu, poziom białka w surowicy ze składem elektroforetycznym, poziom kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, aktywność fosfatazy zasadowej, próbę tymolową, próbę bromsulftaleinową, SGOT, SGPT i poziom protrombiny. Ze względu na znane z piśmiennictwa objawy ototoksyczne. u każdego chorego wykonywano badanie słuchu przed leczeniem, w trakcie i po zakończeniu leczenia.
MATERIAŁ I WYNIKI
Gentamycynę ?Polfa" zastosowano u 33 chorych, u których po leczeniu operacyjnym stwierdzono zakażenie układu narządów moczowych drobnoustrojami wrażliwymi na badany antybiotyk. Leczono 13 kobiet i 20 mężczyzn. Wiek chorych wynosił od 10 do 72 lat. Leczenie przeprowadzono u 19 chorych po operacji kamicy nerkowej i u 12 chorych po adenomektomii. Leczono 1 chorego z powodu zakażenia po operacji plastycznej połączenia miedniczkowo-moczowodowego i 1 chorego po nefrektomii prawostronnej ze zmianami zapalnymi w nerce lewej.
Leczenie rozpoczynano po uzyskaniu potwierdzenia wrażliwości wyhodowanych z moczu drobnoustrojów w stosunku do gentamycyny w badaniach bakteriologicznych in vivo, wykonanych po usunięciu cewnika drenującego drogi moczowe po operacji. Antybiotyk stosowano we wstrzyknięciach domięśniowych wykonywanych 3 razy dziennie po 80 mg. U 10-letniej dziewczynki gentamycynę stosowano 2 X dziennie po 40 mg. Czas leczenia wynosił 10 dni.
Zakażenie układu narządów moczowych było spowodowane przez Escherichia coli u 13 chorych, szczepem Proteus mirabilis u 7, Proteus vulgaris u 3, Klebsiella pneumoniae u 4, Klebsiella oxytoca u 2, Citro-bacter freundi u 4, Enterobacter cloacae u 1 Pseudomonas aeruginosa u 1 chorego.
Wyjałowienie moczu oraz brak cech zakażenia w badaniu drobnowidowym moczu uzyskano u 29 chorych (87,0%). U 50,0% chorych wyjałowienie moczu uzyskano już w 3 dobie stosowania gentamycyny ?Polfa". Wystąpienie w 3 dobie ujemnych posiewów przy równoczesnym stwierdzeniu w badanym moczu czynników hamujących wzrost bakterii może sugerować, że działanie gentamycyny w tym okresie jest bakte-riostatyczne. Jednak brak zmian w badaniach analitycznych przy równoczesnym cofnięciu się zmian klinicznych pozwala twierdzić, że w tym okresie czasu u 50,0°/o chorych uzyskano już wyjałowienie moczu.
U 4 chorych po leczeniu nadal istniało zakażenie dróg moczowych: u 2 spośród tych chorych po leczeniu stwierdzono inną florę bakteryjną niż przed leczeniem, a u 2 chorych, u których przed leczeniem było zakażenie mieszane (Citrobacter freundi i Proteus vulgaris), po leczeniu stwierdzono tylko Citrobacter freundi.
Badania czynnościowe nerek nie wskazywały na upośledzenie ich czynności, a pozostałe badania laboratoryjne nie wykazywały odchyleń od normy w trakcie leczenia i po jego zakończeniu.
U żadnego chorego nie stwierdzono uczulenia na podawany antybiotyk, zaburzeń równowagi ani upośledzenia słuchu. Nie byliśmy zmuszeni przerwać kuracji z powodu nietolerancji leku.
Grupę kontrolną stanowiło 16 chorych, którym po operacjach urologicznych podawano gentamycynę firmy ?Pharmachim" produkcji bułgarskiej. W grupie tej było 9 chorych po adenomektomii i 7 chorych po operacyjnym usunięciu kamieni z dróg moczowych. Ogółem spośród 16 chorych zakażenie układu narządów moczowych było spowodowane pałeczką E. coli u 10, pałeczką Proteus mirabilis u 4, szczepem Klebsiella pneumoniae u 2 chorych.
Wyjałowienie całkowite moczu po leczeniu gentamycyną firmy ?Pharmachim" uzyskana u 13 chorych, co stanowi 81,0%. U 2 chorych zakażonych pałeczką Proteus mirabilis i u 1 zakażonego pałeczką E. coli utrzymywało się zakażenie. Chorzy tolerowali lek dobrze, nie powodował on zaburzeń równowagi i słuchu. Nie stwierdzono odchyleń w badaniach laboratoryjnych.
BADANIA BAKTERIOLOGICZNE
Szczepy bakteryjne wyselekcjonowano od 49 chorych, u których dwa kolejne badania bakteriologiczne moczu przed podaniem leków bakteriobójczych lub bakteriostatycznych wykazywały obecności znamiennej bakteriurii. Antybiogramy wykonywano metodą krążkowo-dyfuzyjną krążkami produkcji polskiej. W czasie kolejnych badań brano pod uwagę szczepy, które między innymi lub jedynie były wrażliwe na gentamycynę.
Wobec 49 szczepów, które w antybiogramach metodą krążkową były wrażliwe na gentamycynę oznaczano MIC dla gentamycyny ?Polfa ? Tarchomin".
Do badań wybrano 29 szczepów E. coli, 7 Proteus mirabilis, 4 Klebsiella pneumoniae, 3 Proteus vulgaris, 2 Klebsiella oxytoca, 2 Citrobacter freundi, 1 Enterobacter cloacae, 1 Pseudomonas aeruginosa i 1 szczep kontrolny Escherichia coli ATCC 25922.
Celem oznaczenia MIC-u gentamycyny w stosunku do badanych szczepów przygotowano szereg rozcieńczeń badanego antybiotyku, które łączono z podłożem Mueller-Hintona i wylewano na jałowe płytki. W rezultacie otrzymano płytki z podłożem, w którym były różne stężenia gentamycyny od 80 mcg do 0,125 mcg i jako kontrola płytki bez antybiotyku. Na wszystkie tak przygotowane płytki z podłożami wysiewano poszczególne hodowle bakteryjne rozcieńczone do 105, które nanoszono oczkiem lub w sposób linijny na płytki, które w podłożu zawierały różne stężenia gentamycyny i na płytki bez tego antybiotyku. Całość inkubowano w 37°C w ciągu 20 godzin, po tym okresie czasu uzyskane wyniki odczytywano w poszczególnych stężeniach i w kontroli. Po kilkakrotnym sprawdzeniu poszczególnych stężeń badanego antybiotyku wobec badanych szczepów określono MIC (tab. I).
W praktyce urologicznej najczęstszą przyczyną zakażenia układu narządów moczowych są szczepy Escherichia coli.
WNIOSKI
1.Gentamycyna amp. ?Polfa" jest antybiotykiem mającym dużą wartość w leczeniu zakażeń układu narządów moczowych, wywołanych przez bakterie Gram-ujemne, szczególnie przez Escherichia coli, Proteus mirabilis i vulgaris oraz pałeczki z rodzaju Klebsiella.
2.Chorzy dobrze tolerują lek, nie powoduje on upośledzenia czynności nerek oraz narządu słuchu i równowagi, nie powoduje objawów ubocznych, które zmusiłyby do przerwania leczenia.
3.Wrażliwość bakterii wyhodowanych z moczu chorych leczonych w Klinice na gentamycynę ?Polfa" jest wyższa niż na gentamycynę ?Pharmachim".
4.Skuteczność terapii gentamycyną ?Polfa" jest wysoka (87,0% wyjałowień moczu) podczas gdy skuteczność terapii gentamycyną ?Pharmachim" wynosi 82,0%.
5.Zwraca uwagę fakt, że u 50,0% chorych wyjałowienie moczu uzyskano już w 3 dobie podawania antybiotyku.