Jedną z przyczyn zwężenia cewki moczowej u mężczyzn może być balanitis xerotica obliterans (BXO). Jest to jednostka chorobowa, o której zapomina się niejednokrotnie w praktyce urologicznej. W 1928 r. Stiimer (10) użył po raz pierwszy terminu balanitis xerotica obliterans dla skle-rotyczno-zanikowych zmian na żołędzi, występujących w różnym czasie po obrzezaniu. Uważał, że czynnikiem koniecznym do ujawnienia się choroby jest obrzezanie, a przyczynami pośrednimi — wysychanie żołędzi, mechaniczne podrażnienie i miejscowe zakażenie. Delbanco 20 łat wcześniej (3) podobne zmiany na żołędzi i napletku, lecz występujące samoistnie, nazwał przez analogię z kraurozą pochwy — kraurozą prącia. Griitz (wg 5) uważał, że przyczyną BXO są nawrotowe zapalania żołędzi i napletka. Fischer (wg 5) rozróżnił 3 postacie BXO: samoistną (Delbanco), pooperacyjną (Stiimer) oraz pozapalną (Griitz).
Uważa się obecnie, że obrzezanie nie jest koniecznym warunkiem dla wystąpienia BXO, lecz tylko ujawnia przewlekły dotychczas proces. Niektórzy identyfikują BXO z lichen scleroticus atrophicans lub uważają ją za postać sklerodermii.
BXO występuje rzadko. Jedyny przypadek w polskim piśmiennictwie opisał w „Przeglądzie Dermatologii i Wenerologii" St. Powłowski w 1955 r. (8). Etiopatogeneza BXO nie jest ostatecznie wyjaśniona. Wiadomo, że stulejka, obrzezanie i cukrzyca usposabiają do tej choroby.
Początek jest zwykle skąpoobjawowy. Choroba rozpoczyna się w wieku dojrzałym, chociaż stwierdzono również BXO u chłopców (4, 6, 11). Zmiany chorobowe stopniowo obejmują napletek, żołądź, ujście zewnętrzne cewki moczowej i przednią część cewki. Napletek jest zgrubiały, twardy, bliznowate pozaciągany, w zrostach z żołędzią. Żołądź jest zanikowa, z rozlanymi lub plamkwatymi białawo-żółtymi wykwitami. Wykwity w postaci nieregularnych blaszek obejmują okrężnie ujście cewki moczowej. Zmiany te i przebarwienia nadają żołędzi wygląd centkowany, pstry. Postęp choroby powoduje stopniowe zwężenie się ujścia zewnętrznego cewki moczowej, a następnie dalszych jej odcinków (1, 9). Przewlekłe zwężenia prowadzą do trudności w opróżnieniu pęcherza z zaleganiem moczu oraz sprzyjają rozwojowi zakażenia w drogach moczowych.
Badanie mikroskopowe wycinków pobranych z żołędzi wykazuje zanik nabłonka wielowarstwowego płaskiego, bezstrukturalny kolagen, zanik włókien sprężystych i ogniska naciekania z komórek limfocytarnych i plazmatycznych. Małe naczynia mogą ulegać zarostowemu zapaleniu.
Leczenie zachowawcze zmian skórnych w BXO prowadzone jest zwykle przez dermatologów i polega głównie na miejscowym stosowaniu kor-tykoidów (2, 8).
W latach 1970—1974 w Oddz. Urologicznym Wojew. Szpitala Spec. w Zgierzu leczyliśmy 3 chorych, u których przyczyną trudności w moczeniu i zakażenia moczowgo były zmiany kliniczne i histopatologiczne typowe dla BXO.
I chory, lat 53 (St. G., nr. hist. chor. 12630) zgłosił się z powodu krwiomoczu i trudności w mikcji oraz zakażenia moczowego gronkowcem hemolitycznym. Badanie kliniczne i histopatologiczne wykazało typowe dla BX.O zmiany w obrębie żołędzi. Przyczyną trudności w oddawaniu moczu było zwężenie ujścia zewnętrznego cewki i jej części przedniej na niewielkim odcinku. Wyrazem długotrwałości choroby był uchyłek pęcherza.
II chory, lat 49 (M. Sz., nr. hist. chor. 9089) zgłosił się z podobnymi dolegliwościami. Przyczyną zakażenia była pałeczka okrężnicy. Przed 20 laty wykonano mu obrzezanie napletka. Dominującymi objawami klinicznymi były trudności w oddawaniu moczu i Odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zdjęcia kontrastowe cewki moczowej wykazały zwężenie ok. 8 cm odcinka części przedniej cewki, zaś badanie histologiczne wycinka z żołędzi wykazało BXO.
III chory, lat 52 (St. S., nr hist. chor. 3311) został przyjęty z całkowitym zatrzymaniem moczu i objawami ostrego zakażenia moczowego wywołanego przez Klebsiella pneumoniae. W wywiadzie podawał, że już dwukrotnie miał nacięcie ujścia zewnętrznego cewki z powodu zwężenia. Badanie histologiczne potwierdziło BXO. Kontrastowe zdjęcia cewki moczowej wykonane przez wytworzoną przetokę nadłonową wykazały — poza rozległym zwężeniem 2/3 przedniej cewki ■— odpływ pęcherzowo-nerkowy po stronie prawej.
U naszych 3 chorych wykonaliśmy operację plastyczną cewki moczowej sposobem „żaluzjowym" Michałowskiego, z dobrymi wynikami końcowymi. Chorzy są nadal w obserwacji ambulatoryjnej. U wszystkich tych chorych po operacji zakażenie narządu moczowego ustąpiło.
Wnioski
1. Długotrwały proces przewlekłego rogowaciejącego zapalenia żołędzi (BXO) prowadzi do zwężeń przedniej części cewki moczowej i jego następstw.
2. Operacja plastyczna zwężenia przedniej części cewki moczowej sposobem „żaluzjowym" Michałowskiego w przebiegu BXO jest godna polecenia.
Szpital im. M. Sklodowskiej-Curie Oddział Urologiczny
ul. Parzęczewska 35
95-100 Zgierz