W trakcie opracowywania materiału obejmującego prostatektomie wykonane w naszym oddziale w czasie od 1962 do 1973 nasunęło się nam pytanie w jakim procencie przeprowadzonych wyłuszczeń gruczolaka stwierdzono badaniem histopatologicznym raka stercza? Innymi słowy, jak często operując domniemany przerost usuwaliśmy nierozpoznane raki stercza w ich wczesnych stadiach. Rozważaniami objęto przypadki w których po wykonaniu badania palpacyjnego przez kiszkę stolcową nie nasuwały się podejrzenia zmian nowotworowych stercza.
Wykonana w tych przypadkach prostatektomia była skuteczna i zapewniała chorym dobre oddawania moczu. Jak wiadomo do zgonu w przypadkach raka stercza dochodzi z dwu zasadniczych powodów. Pierwszy, to trudności w oddawaniu moczu, zastój i mocznica. Drugi to uogólnione przerzuty i wyniszczenie nowotworowe. Przeprowadzone w tych przypadkach prostatektomie nie spełniały postulatu radykalności stawianego operacjom nowotworów jednak przywracały dobre oddawania moczu na skutek usunięcia dolnej przeszkody.
Materiał i metoda
W latach 1962—1973 w Oddziale Urologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Warszawie wykonano łącznie 1172 prostatektomii u chorych zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego jako gruczolak gruczołu krokowego. Cyfra ta nie obejmuje przypadków w których podejrzewano raka stercza przed operacją. Wyłuszczone gruczolaki poddane były badaniu histopatologicznemu w Zakładzie Anatomii Patologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Warszawie. Badanie histopatologiczne wykazało: w 1074 przypadkach gruczolaka gruczołu krokowego, w 95 raka gruczołu krokowego, odpowiadającego w klasyfikacji rakom grupy O. Dla wyróżnionych dwóch grup obliczono średnie arytmetyczne wieku oraz rozkłady procentowe. Testem Studenta badano istotność różnic średnich wieku między wyżej wymienionymi grupami.
Analiza materiału
W przedstawionym materiale chorych operowanych z powodu gruczolaka stercza stwierdzono: raka stercza w 8,36% a w 1,64% gruczolaka gruczołu krokowego.
Średnia arytmetyczna wieku wynosiła dla chorych z rakiem stercza 68,81 roku, a dla chorych z gruczolakiem stercza 68,35 roku.
Średnie różnice wieku między grupami nie różniły się w sposób istotny.
Analiza odchyleń standardowych upoważnia do stwierdzenia, że rozsiew wokół średnich wieku jest podobny.
Rozkłady w dwóch wymienionych grupach są podobne. Nieznaczne przesunięcie krzywej w prawo dla chorych z rakiem stercza jest nieznaczące. Mimo istniejącej tendencji do przesunięcia w kierunku wieku starszego u chorych z rakiem stercza nawet przy tej liczbie badanych chorych, wobec małej ogólnej ilości chorych z rakiem stercza, nie można jednoznacznie stwierdzić istnienia takiej zależności.
Wnioski
1. Na podstawie badania histopatologicznego wyłuszczonego gruczołu u 8,36% chorych operowanych z rozpoznaniem łagodnego przerostu gruczołu krokowego, stwierdzono raka stercza.
2. Nie stwierdzono statystycznie znamiennych różnic między średnim wiekiem chorych z rakiem stercza, a średnim wiekiem z gruczolakiem gruczołu krokowego.
Istnieje jedna tendencja do częstszego występowania raka stercza w wieku późniejszym. Miarodajną odpowiedź na to pytanie mogło by dać opracowanie większego materiału statystycznego z kilku ośrodków krajowych.
Uzyskane przez nas dane są zbliżone do podanych przez Wigurę i Stachego * 1974 r. na posiedzeniu Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urologicznego.
* W dostępnej literaturze polskiej poza pracą Wigury i Stachego podobnych opracowań o występowaniu raka stercza u chorych poddanych prostatektomii nie spotkałem.