PTU - Polskie Towarzystwo Urologiczne

Wnętrostwo - nieprawidłowości budowy morfologicznej gonady i zaburzenia immunologiczne mające wpływ na płodność
Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 2004/57/2.

autorzy

Wojciech Kuzański 1, Maria Koziarkiewicz 2, Jerzy Niedzielski 1
1 Klinika Chirurgii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
2 Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Chirurgii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Kierownik kliniki: dr hab. Ewa Andrzejewska

słowa kluczowe

wnętrostwo, gonocyty, spermatogonie, wskaźnik płodności, przeciwciała przeciwplemnikowe

streszczenie

wstęp
Wnętrostwo jest zaburzeniem rozwojowym układu moczowo-płciowego u mężczyzn, polegającym na braku po urodzeniu jednego lub obu jąder w mosznie. Wadzie tej towarzyszą zaburzenia czynności hormonalnej i budowy morfologicznej gonad i nieprawidłowe procesy immunologiczne.
cel
Autorzy na podstawie przeglądu piśmiennictwa omawiają anomalie budowy morfologicznej niezstąpionego jądra i zjawiska autoimmunologiczne, mające wpływ na proces spermatogenezy i płodność mężczyzn, leczonych wcześniej z powodu wnętrostwa.
wnioski
Uwzględniając wiedzę o procesach immunologicznych i patomorfologicznych zachodzących w jądrach niezstąpionych, niezależnie od pierwotnego lub wtórnego charakteru tych zmian, niezbędne wydaje się kontynuowanie obserwacji klinicznej pacjenta aż do wieku rozrodczego. Wskazane jest również wykonanie badania nasienia po ukończeniu przez pacjenta 17. roku życia i zarejestrowanie go w poradni andrologicznej.