OPIS PRZYPADKU
Chora J. Z., lat 71 (nr hist. chor. 90334/89) przyjęta do Oddziału Ginekologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie 03. OS. .1989 r. r rozpoznaniem tumor abdominis. W wywiadzie od tygodnia bóle w podbrzuszu, częste oddawanie moczu z uczuciem parcia, nie gorączkowała. Przy przyjęciu stan ogólny chorej dobry: RR 125/80, tętno 82/min. Brzuch wysklepiony ponad poziom klatki piersiowej. Guz sięga do wysokości pępka, słabo ruchomy, bolesny przy palpacji i próbie poruszania, o nierównej powierzchni. Badania laboratoryjne. Krew obwodowa: hematokryt 40%, hemoglobina 13,5%, erytrocyty ? 4 200 000, leukocyty 27 400, MCHB 34. Mocz b. z., OB po 1 godzinie 45.
Badanie ginekologiczne: przydatki oddzielnie niebadalne tworzą razem z macicą guz miednicy mniejszej.
W dniu przyjęcia wykonano USG jamy brzusznej: wątroba prawidłowej wielkości o odbiciach jednorodnych. Pęcherzyk żółciowy bez złogów. Trzustka, śledziona w normie. Obie nerki prawidłowej wielkości bez cech zastoju i kamicy. W okolicy pod- i śródbrzusza widoczny duży twór wewnątrz wypełniony płynem o nieregularnych, nieostrych granicach. Wyraźna ruchomość oddechowa jelit ocierających się o granice tworu. Struktura ta znajduje się bezpośrednio pod powłokami brzusznymi, od spojenia łonowego zwęża się w kierunku pępka (Z. Scharoch).
Chorą zakwalifikowano do operacji. Operowano 07. 08. 19)89 r. Po otwarciu jamy brzusznej stwierdzono guz wielkości męskiej pięści złączony ściśle z przednią ścianą pęcherza i spojeniem łonowym. Do górnego bieguna guza przyklejona była krezka poprzecznicy. Guz oddzielono od krezki poprzecznicy i spojenia łonowego. Okazało się wtedy, że guz jest umiejscowiony na przedniej i górnej ścianie pęcherza. Wobec tego wycięto częściowo nożem elektrycznym ścianę pęcherza wraz z guzem. W czasie wycinania przypadkowo otwarto guz, który okazał się zbiornikiem treści ropnej, którą pobrano na posiew i antybiogram. Wynik posiewu: w warunkach tlenowych i beztlenowych nie stwierdzono wzrostu drobnoustrojów.
Wykonano częściową resekcję pęcherza, pozostawiając przetokę nadłonową z cewnikiem Pezzera oraz dren w okolicy przedpęcherzowej. Przebieg pooperacyjny powikłany ropieniem rany pooperacyjnej. W 30 dobie po operacji wykonano u chorej urografie. Urografia morfologicznie prawidłowa, pojemność pęcherza dobra. W stanie oaólnvm dobrym wypisana do domu.
Badanie histonatologiczne guza (nr 21896 ? 2l903): W przesłanym materiale włóknisty i miejscami ropny stan zapalny (B. Kirmuć).
OMÓWIENIE
W mojej ponad 50-letniei nraktvce urologicznej (S. W.) spotkałem się po raz pierwszy z podobną zmianą chorobową, umiejscowioną w
ścianie pęcherza. Omawiając tę chorą z Kolegami, doszliśmy do wniosku, że najprawdopodobniej przyczyną powstania ropnia były resztki przetrwałego moczownika. Wydaje się nam godne uwagi opublikowanie tego spostrzeżenia, gdyż wnosi to jeszcze jedną możliwość do rozpoznawania różnicowego guzów w miedniczce mniejszej.