Zachorowalność na raka stercza stale wzrasta. W USA, Szwecji, NRD, Kanadzie, na Kubie i w Hiszpanii rak stercza zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn, a w Związku Radzieckim jest na V?VI miejscu.
Napromienianie zajmuje znaczące miejsce w leczeniu raka stercza. Stosuje się wewnątrztkankową radioterapię radioaktywnym jodem J-125 we wczesnych formach choroby i teleradioterapię w postaciach zaawansowanych.
Wedle danych Hilarisa i współpracowników (1982 ? 2) przeżycie pięcioletnie chorych po wewnątrztkankowym napromienianiu J-125 zlokalizowanych form raka stercza (T1_3 No Mo) wynosi 90,0%. Wyniki teleradioterapii badał Bagshaw (1982 ? 1). Wykazał, że 5, 10 i 15-letnie przeżycie chorych ze zlokalizowaną formą raka stercza wynosiło 78,0%, 57,0% i 39,0%, a przy przejściu na tkanki otaczające odpowiednio 59,0%, 39,0% i 30,0%.
Problemem tym zajmujemy się w ostatnich 10 latach. Do obecnej chwili zakończyło leczenie 105 chorych, a z nich 45 przed ponad 5 laty. Analiza tych chorych jest przedmiotem niniejszej pracy.
MATERIA I METODY
Wiek chorych na raka stercza wahał się pomiędzy 49 i 86 rokiem życia (tab. I). Weryfikację histopatologiczną wykonano u wszystkich chorych (tab. II). Prawie wszyscy chorzy przed telegammaterapią otrzymywali leczenie hormonalne od 6 miesięcy do 10 lat i w związku z nieefektywnością tego leczenia lub kliniczną progresją nowotworu skierowano ich do napromieniania.
Przed rozpoczęciem leczenia wykonano u chorych pełny zestaw badań diagnostycznych (tj. badania kliniczne, radiograficzne i laboratoryjne ? tab. III).
U części chorych wykonano limfografię kończynową dolna, celem oceny zajęcia przez nowotwór układu limfatycznego. U zdecydowanej większości chorych (36 osób) rozpoznaliśmy przejście procesu nowotworowego poza torebkę stercza i zajęcie sąsiednich struktur (T3_4 Nx_2_3 M0) z regionalnymi przerzutami lub podejrzeniem ich obecności. U 9 chorych ustaliliśmy stopień zaawansowania T02 Nx Mo (tab. IV.).
Optymalizację programu napromieniania prowadzimy z wykorzystaniem elektronicznej techniki obliczeniowej, co pozwoliło nam uwzględnić heterogenność tkanek i krzywiznę napromienianej części ciała. Rozkład dawki wyznaczamy w trzech płaszczyznach, przyjmując jako zakres od i kształtu zajętego przez guz stercza. Napromienianie prowadzimy dawką 1,8?2,0 Gy codziennie, 5 razy tygodniowo. Po dawce na guz 30?40 Gdy przerywamy leczenie na 3?4 tygodnie. Potem przedłużamy telegammaterapię w tych samych warunkach, do pełnej dawki na guz 65?70 Gy.
1.Napromienianie guza pierwotnego i regionalnych przerzutów w
miednicy mniejszej. Wskazaniem jest rak stercza w stopniu zaawansowa nia T1-4 N0-x-3 M0. Napromieniamy 4 pola (stacjonarne), dwa przednie i dwa tylne, odchylone od osi pierwotnej o 45°. Stosunek dawki poda nej na pola przednie do dawki podanej na pola tylne wynosi 2:1. Dla objęcia nowotworu i przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych izo-
dozą 90,0%?100% określamy granice pola do wysokości odbytu od dołu
i do wysokości górnej granicy kości krzyżowej od góry. Zewnętrzna gra nica pola przechodzi wzdłuż linii przecinającej wewnętrzny brzeg zagłę bienia krętarza większego kości udowej. Po dawce 45?50 Gy na guz zmniejszamy rozmiary pola i napromieniamy tylko guz pierwotny jedno- lub dwustrefową rotacją do dawki 65?70 Gy na guz. Kąty rotacji przy napromienianu jednostrefowym wynoszą ?90° do ?120°, a przy napro- mienianu dwóch sektorów od ?60° do ?90°. Jednorazowa dawka na guz wynosi 1,8?2,0 Gy. Napromienianie prowadzimy systemem frakcjo nowanym.
2.Napromienianie guza pierwotnego oraz węzłów chłonnych mied
nicy i węzłów paraaortalnych u chorych z nowotworem o zaawansowa niu T1-4 N4 Mo. Napromienianie w tym stadium prowadzimy w skojarze niu z leczeniem hormonalnym. Najpierw napromieniamy guz pierwotny, a więc stercz i regionalne węzły chłonne do dawki 40?45 Gy. W drugim etapie, po planowanej przerwie wynoszącej 2?4 tygodnie, rozpoczynamy napromienianie przykręgowych i paraaortalnych węzłów chłonnych dwo ma przeciwstawnymi polami o kształcie odwróconej litery ,,Y", z osłoną rdzenia kręgowego i nerek, do dawki 30?40 Gy. Przedłużamy napromie nianie guza pierwotnego zmniejszonymi polami, metodą rotacyjną do dawki 65?70 Gy, przy dawce frakcyjnej 1,8?2,0 Gy.
Z tych trzech opisanych metod telegammaterapii używaliśmy przy leczeniu naszych 45 chorych w celu napromieniania guza pierwotnego i węzłów chłonnych technikę 1 i 2.
WYNIKI I ICH OCENA
Większość chorych dobrze znosiła opracowany program telegammaterapii, która polegała na napromienianiu z planowaną przerwą, dawką 65?70 Gy na guz, w dwóch etapach leczenia. Wyraźnej reakcji popromiennej i późnych powikłań w postaci uszkodzenia prawidłowych tkanek nie stwierdziliśmy u żadnego z naszych chorych. Obiektywny, kliniczny efekt leczenia uzyskaliśmy u wszystkich leczonych. Wśród nich pełny kliniczny wynik, w postaci całkowitej regresji guza, stwierdziliśmy u 30 z 45 leczonych (66,7%), efekt częściowy ? zmniejszenie guza o 5.0% objętości i więcej wystąpił u 15 chorych (33,3% ? tab. V.). Z 45 leczonych 44 osób obserwowano 5 i więcej lat. Jeden chory, u którego uzyskano całkowitą regresję, został stracony z obserwacji.
Nawrót nowotworu w okresie obserwacji 5 i więcej lat wystąpił u 8 z 29 chorych (27,6%). Odległe przerzuty pojawiły się u 13 spośród 44 obserwowanych chorych (29,5%), przy czym wykryto przerzuty u 5 chorych z całkowitą regresją nowotworu. W ciągu 5 lat zmarło od roku do
niesienia 90,0°/o do 100°/o dawki w obszarze tarczowym, obejmującym guz i regionalne węzły chłonne. W ten sposób dawka promieniowania na staw biodrowy, skórę i tylną ścianę odbytnicy znajduje się na poziomie ich tolerancji. Na podstawie tych badań opracowaliśmy następujące techniki napromieniania w zależności od zasięgu nowotworu:
1. Napromienianie guza pierwotnego. Wskazaniem do napromieniania jest zlokalizowana forma nowotworu T1-2 No Mo. Telegammaterapię prowadzimy metodą rotacyjną, napromieniając jeden lub dwa sektory o zasięgu kątowym od ?90° do ?120°. Wielkość pól w osi rotacji, w zależności od rozmiarów guza, wynosi od 4X8 do 9X11 cm. W obszarze napromienianym wysoką dawką znajduje się guz pierwotny, szyja pęcherza i przednia ściana odbytnicy. W zależności od wielkości i kształtu stercza, zmieniamy wielkość pól napromienianych, sektory rotacji oraz odległość pomiędzy osiami rotacji przy napromienianiu rotacyjnym dwóch sektorów. Pozwala to zmieniać objętość tarczową w zależności od wielkości
5 lat 19 z 44 leczonych (43,2%). Żyje i pozostaje w obserwacji 25 leczonych (56,8%). Wśród tych 25 żyje i jest w obserwacji 15 bez objawów nowotworu (60,0%), żyje z nawrotem 4 (16,0%), żyje i znajduje się pod obserwacją z przerzutami i nawrotem nowotworu 6 chorych (24,0% ? tab. V.) W ten sposób bez nawrotu choroby w ciągu 5 lat obserwacji jest 15 chorych (34,0%) w stosunku do wszystkich 44 leczonych i 60,0% w stosunku do żyjących i obserwowanych ponad 5 lat.
Przeżycie w latach 44 chorych z miejscowym naciekiem nowotworowym w stadium T1_4 No_x_3 Mo, poddanych telegammaterapii z napromienianiem guza pierwotnego i węzłów limfatycznych miednicy mniejszej przedstawiono w tabeli VI.
Jak wynika z tej tabeli w pierwszym roku żyło 41 z 44 chorych (93,2%), w drugim roku 34 z 44 (77,3%), w trzecim roku 28 z 44 (63,6%), w czwartym roku 26 z 44 (59,1%) i w piątym roku 25 z 44 (56,8%).
Liczby te są zgodne z danymi z piśmiennictwa, z których wynika, że 5 lat przeżyło chorych na raka stercza o zaawansowaniu loko-regional-nym 59.0%, a według naszych danych 56,8%.
W ten sposób nasze wyniki i dane z piśmiennictwa wskazują na wysoką efektywność telegammaterapii u chorych na raka stercza. Wyraża się ona statystycznie udokumentowaną poprawą odległych wyników leczenia, w tym też miejscowo naciekających form, której nie towarzyszą późne powikłania popromienne co umożliwia wielu chorym powrót do zawodowej pracy.