W leczeniu kamicy pęcherza moczowego, obok klasycznych metod cystolithotomii i przezcewkowej litotrypsji sposobem tradycyjnym, szerokie zastosowanie znalazła przezcewkowa elektrohydrolitotrypsja aparatem Urat-1 (1, 2, 3, 6, 7, 9, 12). Brak doniesień w piśmiennictwie polskim na temat zastosowania ultradźwięków do kruszenia kamieni pęcherza moczowego skłonił nas do podania swoich wyników.
W Oddziale Urologicznym Okręgowego Szpitala Kolejowego w Pusz-czykowie stosowaliśmy przez 12 miesięcy tę metodę przy pomocy aparatu Ultrasehall-Lithotryptoir firmy Storz.
Aparat składa się z (ryc. 1 i 2):
generatora ultradźwięków, który wytwarza wysokoczęstotliwą
energię elektryczną zamienioną na energię mechaniczną drgań sondy o częstotliwości 26500/sek,
pompy ssącej,
litotryptora (cystoskop Nr 23. Charr, z optyką Hopkinsa, przez
który wprowadza się sondę ultradźwiękową w kształcie rurki).
Generator i pompę ssącą połączoną z litotryptorem uruchamia się przez dwa pedały równocześnie lub osobno. Wsuwanie sondy do pęcherza przez płaszcz cystoskopu odbywa się przy pomocy dźwigni i pod kontrolą wzroku przez optykę Hopkinsa.
TECHNIKA ZABIEGU
Po wprowadzeniu cystoskopu do pęcherza i zlokalizowaniu kamienia, wsuwamy do pęcherza sondę przez płaszcz cystoskopu. Uruchamiamy pompę ssącą, która wytwarza przy końcu sondy podciśnienie umożliwiające przyssanie do końcówki sondy kamienia lub jego fragmentów. Następnie uruchamiamy generator i poprzez przetworzone drgania sondy następuje stopniowe kruszenie kamienia początkowo na mniejsze fragmenty, a w końcu na drobne Okruchy i pył. Okruchy te w całości lub prawie w całości odsysa się pompą ssącą przez światło sondy. Na zakończenie dołączamy do płaszcza cystoskopu gruszkę Ellika i wypłukujemy ewentualne resztki kamienia.
MATERIAL CHORYCH
W ciągu 12 miesięcy wykonaliśmy 10 litotrypsji aparatem Ultraschall u mężczyzn z kamicą pęcherza moczowego. Wiek chorych wahał się od 45 do 82 lat.
Przyczyną kamicy były:
przeszkoda podpęcherzowa 7 chorych
4 chorych z gruczolakiem stercza
1 chory z rakiem stercza
2 chorych ze stwardnieniem szyi pęcherza,
powikłania po adenomektomii 3 chorych
1 chory po adenomektomii nadłonowej z czasowym okrężnym
szwem hemostatycznym,
1 chory po elektroresekcji przezcewkowej raka stercza,
1 chory po elektroresekcji przezcewkowej gruczolaka stercza.
Wszystkie zabiegi wykonywaliśmy w znieczuleniu podpajęczynówko-wym. Wielkość kruszonych kamieni wynosiła 3X2 cm do 4X4 om. Kamienie były zbudowane u 4 chorych ze szczawianów wapnia, a u 2 chorych z węglanów wapnia, a u 4 chorych miały budowę fosforanowo-szczawianową. U jednego chorego stwierdzono 4 kamienie w pęcherzu. U drugiego chorego, po przebytej przezcewkowej elektroresekcji raka stercza, skruszono dwa duże kamienie, jeden w świetle pęcherza o średnicy 4X4 cm, a 'drugi w loży po elektroresekcji o średnicy 3X4 cm. U tego ostatniego chorego kamienie skruszono dwuetapowo w czasie 40 i 30 minut. U pozostałych chorych zabieg trwał 5?15 minut. U 7 chorych skruszono kamień i wykonano jednoczasowo przezcewkową elektroresekcję (u 4 chorych gruczolak stercza, u 2 chorych stwardnienie szyi pęcherza, u 1 chorego rak stercza). U jednego chorego, z twardym kamieniem szczawianowym o średnicy 4,5 cm, kruszenie postępowało bardzo wolno. W związku z tym przerwano litotrypsję i wykonano cystolitotomię.
OMÓWIENIE
Materiał nasz jest jeszcze zbyt mały dla wyciągnięcia szerszych wniosków, ale dotychczas nie mieliśmy powikłań w czasie litotrypsji Ultra-schall d w przebiegu pooperacyjnym, podobnie jak inni autorzy (4, 10). Fragmenty kamieni z pęcherza usuwano w 100,0% w czasie operacji. Za główną zaletę aparatu Ultrashall w stosunku do Urat-1 uważamy większe bezpieczeństwo zabiegu. Kruszenie kamieni aparatem Urat-1 odbywa się poprzez eksplozję, a dotknięcie sondą ściany pęcherza powoduje jej uszkodzenie (5, 9, 11, 12). Przy zastosowaniu aparatu Ultra-schall ryzyko uszkodzenia ściany pęcherza jest mniejsze, ponieważ kruszenie kamienia odbywa się poprzez wibrację, a przyssanie kamienia do końcówki sondy znakomicie poprawia precyzję 'kruszenia. Nie mieliśmy u żadnego z naszych chorych trudności z wprowadzeniem przez cewkę płaszcza cystoskopu Nr 23 skali Charr.
Wszystkie zabiegi wykonaliśmy w znieczuleniu podpajęcizynówko-wym, ale litotrypsje ultradźwiękową można wykonać również w znieczuleniu miejscowym (Xyloicaina-Gel) i po podaniu premedykacji (10).
Nie można aparatem Ultrashall skruszyć wszystkich kamieni pęcherza moczowego. Lutzeyer stwierdził, że efektywność kruszenia zależy przede wszystkim od wielkości, gęstości i twardości kamienia, oraz jego składu chemicznego (8). Kamienie moczanowe i cystynowe kruszy się łatwiej niż szczawianowe i z węglanu wapnia (8). Czas kruszenia twardych kamieni szczawianowych o średnicy powyżej 4?5 cm może przedłużać się powyżej 40 minut. W przypadku takich kamieni, gdy brak zdecydowanego postępu przy kruszeniu przezcewkowym, należy szybko zdecydować sdę na cystolitotomię, wykorzystując trwające znieczulenie podpajęczynówkowe. Tak postąpiliśmy jeden raz.
WNIOSKI
1)Litotrypsja Ultraschall jest cennym uzupełnieniem dotychczas zna
nych metod usuwania kamieni z pęcherza moczowego ze względu na prostą i bezpieczną technikę, brak powikłań i dobre wyniki leczenia.
2)Umożliwia jednoczasową przezcewkową resekcję szyi pęcherza,
gruczolaka stercza lub raka stercza.
3)Stanowi dalszy postęp w stosunku do litotrypsji tradycyjnej jak
również elektrohydrolitotrypsja aparatem Urait-1.