Leczenie chorych z urazami kręgosłupa jest problemem wymagającym okresowego rozważenia, co ma szczególne znaczenie w związku z narastającą liczbą wypadków komunikacyjnych i wypadków w pracy. Duże spożycie alkoholu wśród polskiego społeczeństwa jest również przyczyną występowania pourazowych uszkodzeń kręgosłupa z poraże-niami. Druga Wojna Światowa spowodowała szczególne zainteresowanie tym problemem wśród lekarzy leczących lotników, u których wskutek przymusowego skoku ze spadochronem występowały złamania kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia. Obecne statystyki amerykańskie podają, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej kilkaset osób rocznie doznaje pourazowych uszkodzeń kręgosłupa z porażeniami. Chorych tych leczą specjalne ośrodki, których w 1981 roku było 13 (1).
Obecny stan wiedzy wymaga hospitalizowania chorych z pourazowym uszkodzeniem kręgosłupa z porażeniami w specjalistycznych ośrodkach, które powinny dysponować wysoko kwalifikowanym personelem medycznym oraz specjalistycznym wyposażeniem technicznym. Leczeniem tych chorych zajmują się w Polsce z konieczności kliniki i oddziały urazowo-ortopedyczne wespół z klinikami i oddziałami urologicznymi. Zespoły te są zmuszone podejmować leczenie w warunkach daleko odbiegających od wymaganego standardu. Prognozy dotyczące długości przeżycia chorego z uszkodzeniem rdzenia kręgowego zależą od poziomu uszkodzenia rdzenia, wieku chorego, jego warunków fizycznych oraz stanu psychicznego. Jednym z bardzo ważnych problemów, współistniejących przy urazach rdzenia kręgowego, jest porażenna nie-
wydolność pęcherza moczowego, która doprowadza w konsekwencji do zakażenia dróg moczowych, zagrażającego życiu chorego. Stąd też konieczność współpracy ortopedów-traumatologów z urologami.
Pierwszym problemem natury ogólnej przy uszkodzeniu rdzenia krę-gowego z porażeniami jest dbałość o prawidłową czynność nerek i pęcherza moczowego. Bnnts (2) podaje, że 43,0% chorych ginie z powodu dysfunkcji nerek. W pierwszym więc momencie po doznanym urazie konieczne jest pozostawienie cewnika na stałe w pęcherzu dla zapewnienia odpływu moczu. Stan taki trwa od kilku do kilkunastu dni w zależności od stanu ogólnego chorego, pozwalającego na okresowe cewnikowanie co 4?6 godzin. Guttman i Frankel twierdzą, że okresowe cewnikowanie redukuje groźbę zakażenia dróg moczowych do 70,0% (3).
Stover i współautorzy podają, że cewnik pozostawiony na stałe w pęcherzu przez ponad 6 tygodni utrudnia lub też uniemożliwia podjęcie czynności pęcherza w późniejszym okresie (5). Cewnikowanie okresowe jest niezbędne do czasu wytworzenia automatyzmu i należy je wykonać bezwzględnie w warunkach pełnej aseptyki. Niekiedy konieczność taka trwa latami, a odpowiednie przeszkolenie chorego w samodzielnym cewnikowaniu jest warunkiem jego przeżycia.
Cewnikowanie prowadzimy w Klinice w odstępach 6 godzinnych. Ilość otrzymanego moczu jest różna, w zależności od podawania płynów oraz pojemności pęcherza moczowego, ale zazwyczaj wynosi około 250 ml jednorazowo. Nadmierne wydłużanie przerw między cewnikowaniem może doprowadzić do atonii pęcherza i zaburzyć w przyszłości jego automatyzm. Zdarzające się rzadko zniekształcenia prącia lub jego niedorozwój bywają dodatkowym utrudnieniem okresowego cewnikowania. Brak reakcji pęcherza moczowego i oddawanie moczu poprzez obkurczanie ścian pęcherza trwa zazwyczaj od momentu urazu rdzenia kręgowego do chwili ustąpienia reakcji na uraz, podobnie jak we wstrząsie centralnego systemu nerwowego. W stanie trwałego wstrząsu niemożliwym jest wypracowanie automatyzmu (manewr Credego). Hyper-refleksyjny stan pęcherza nie wymaga stosowania manewru Credego. Natomiast u chorych, u których nastąpiło uszkodzenie dolnego neuronu, manewr Credego jest bardzo pomocny w uzyskaniu mikcji. Żadne z dotychczas znanych środków farmakologicznych nie ułatwiają ani nie powodują opróżnienia porażonego pęcherza. Graham (1) utrzymuje, że mimo trudności w uzyskaniu powrotu czynności pęcherza moczowego wraca ona samoczynnie u 57,0?70,0% chorych nawet bez leczenia. Reakcja na wypełnianie pęcherza i jego opróżnianie jest sprawą osobniczą. Niejednokrotnie już ilość 100 ml moczu może spowodować mikcję. U innych większa ilość moczu zalegającego w pęcherzu może się cofać do moczowodów. Okres reakcji zwieracza na wypełnienie pęcherza bywa różny i trwa od kilku do kilkunastu tygodni.
Leczenie chorych z porażeniem rdzenia kręgowego i dysfunkcją pęcherza moczowego jest trudne i trwa praktycznie przez całe życie rekonwalescenta. Pobyt w warunkach domowych i trudności związane z pielęgnacją doprowadzają do wtórnych, powtarzających się zakażeń dróg moczowych i stanowią zagrożenie dla życia. Gdy chory, po okresie koniecznego pobytu w klinice, tj. po operacji kręgosłupa musi przebywać w domu winien w odstępach trzymiesięcznych zgłaszać się do badań kontrolnych zarówno pod kątem wydolności kręgosłupa jak i stanu układu narządów moczowych. Zmniejszenie pojemności pęcherza moczowego, jako zjawisko wtórnego obkurczania się jego ścian, wymaga bądź to blokad okolicy ogona końskiego, bądź przecięcia korzeni nerwowych (8). Długotrwałe wzbranianie się przed decyzją definitywnego, operacyjnego leczenia utrzymującej się dysfunkcji pęcherza moczowego może doprowadzić do konieczności pozostawienia cewnika na stałe, a to z kolei doprowadza do zbliznowacenia drażnionych cewnikiem ścian cewki moczowej i szyi pęcherza powodując dyssynergię zwieracza (6). Mayo (4) podaje, że jedynie elektromiografia w kombinacji z fluoroskopią i równoczesnym manewrem Credego umożliwiają identyfikację przyczyn niedostatecznego opróżniania pęcherza i zalegania moczu.
Graham twierdzi, że u kobiet konieczne, okresowe cewnikowanie musi się wspomagać podawaniem chlorku oksybutynianu, który pozwala utrzymać chorego w stanie ?suchym" między kolejnymi cewnikowa-niami (1).
Dotychczasowe metody leczenia złamań kręgosłupa z porażeniami i niewydolnością pęcherza moczowego nie dają pewności uniknięcia zakażenia pęcherza moczowego i dróg moczowych.
Klinika zajęła się leczeniem wtórnych zakażeń. Zakażenia mają ścisły związek z zaburzeniami wydolności pęcherza, które można podzielić na trzy grupy: 1) całkowite porażenie, 2) okres częściowego i okresowego powrotu czynności pęcherza, 3) całkowity powrót czynności pęcherza.
W naszych obserwacjach pierwszy okres trwał od momentu urazu do 3, a nawet u niektórych chorych do 4 tygodni.
Okres drugi rozpoczynał się w 3 do 6 tygodni i kończył się około 10 do 12 tygodnia, po czym następował okres trzeci ? pełnej wydolności pęcherza.
Pierwszy i drugi okres, wymagające cewnikowania, są okresami najbardziej niebezpiecznymi dla chorego, gdyż zabiegi opróżniające pęcherz moczowy mogą doprowadzić do zakażenia dróg moczowych i stanowić zagrożenie dla życia chorego. Okres trzeci występuje u około 2/3 chorych. Pozostali wymagają stałego cewnikowania i są narażeni na związane z tym powikłania.
Biorąc pod uwagę wysoką śmiertelność rekonwalescentów przebywających w domu oraz trudności techniczne cewnikowania osób pozostawionych swemu losowi w warunkach życia domowego, wydaje się konieczne zwrócenie szczególnej uwagi na wyuczenie rekonwalescenta manewru Credego oraz posługiwania się cewnikiem jednorazowego użytku. Pojawienie się kamieni w pęcherzu moczowym spotyka się rzadziej u chorych cewnikowanych okresowo niż u chorych z cewnikiem pozostawionym w pęcherzu na stałe (7).
Klinika Traumatologii AM ma na celu przez analizę zmian zapalnych z uwzględnieniem rodzaju zakażenia, długości jego trwania i sposobów leczenia chorych, unaocznienie wagi tego zagadnienia i trudności związanych z tym leczeniem.
Spośród 65 osób leczonych z powodu złamania kręgosłupa z porażeniami wybrano 20 chorych z przybliżonym okresem obserwacji. U tych chorych stwierdzono wszystkie rodzaje zaburzeń czucia powierzchniowego oraz czucia głębokiego, z porażeniem zwieraczy i zatrzymaniem moczu. Wstępne postępowanie było jednolite i polegało na podawaniu środków przeciwobrzękowych i stosowaniu cewnika Foleya. Po odstawieniu leków stosowano cewnikowanie cewnikami jednorazowego użytku w 6 godzinnych odstępach. Pomimo przestrzegania zasad aseptyki przy cewnikowaniu doszło u większości chorych do rozwinięcia się zakażenia w drogach moczowych. W tabeli I przedstawiono ogólną charakterystykę leczonych chorych.
Z zestawienia tego wynika, iż stosunek mężczyzn do kobiet wynosił 3:2. Najczęstszą grupę wiekową stanowili chorzy pomiędzy 51 a 60 rokiem życia. Najbardziej narażonym na uraz był odcinek kręgosłupa D 12?DL 1 (50,0%) oraz C 5?C 6 (33,0%). Średni okres obserwacji wynosił 78 dni i wahał się w granicach pomiędzy 7 a 285 dni.
Objawów zakażenia dróg moczowych nie stwierdzono tylko u 2 chorych. Jeden zmarł w 7 dobie od urazu, a drugi po kilku dniach od wypadku odzyskał czynność zwieraczy. Czasokres wystąpienia objawów zakażenia dróg moczowych od momentu urazu, rodzaj wywołujących to zakażenie drobnoustrojów oraz czas ustąpienia objawów przedstawiono w tabeli II.
Występujące po raz pierwszy zakażenie dróg moczowych było wywołane najczęściej przez Proteus i Escherichia coli. U osób leczonych antybiotykami wg oznaczonej lekooporności zakażenie ustąpiło u 66,0% do 7 doby od chwili jego pojawienia się. Przy stosowaniu nie dobieranych antybiotyków objawy zakażenia w tym samym okresie ustąpiły jedynie u 45,0°/o chorych. Kolejne zakażenia wystąpiły u blisko 70,0% leczonych. Czas ich pojawiania się i rodzaj wywołujących drobnoustrojów oraz czas ustąpienia objawów zabrano w tabeli III i IV.
U dwóch chorych z powtórnym zakażeniem doszło do zakażenia więcej niż jednym drobnoustrojem. Nawrót stanu zapalnego występował najczęściej do 7 doby i u 50,0% chorych był spowodowany tym samym drobnoustrojem. Następne zakażenie zanotowano u 7 chorych (40,0°/o leczonych). Zakażenie ustąpiło u większości z nich w ciągu dalszych 2 tygodni ale pojawiło się ponownie i przeszło w stan przewlekły.
WNIOSKI
1.Współistnienie niedomogi dróg moczowych ze złamaniem kręgosłupa jest często spotykanym powikłaniem, wywołanym porażeniem neurologicznym na wysokości uszkodzonego kręgosłupa piersiowego.
2.Następstwa uszkodzeń kręgosłupa, mające swoje odzwierciedlenie w dysfunkcji dróg moczowych, bywają powikłane ich zakażeniem spowodowanym nieodzownym cewnikowaniem.
3.Powtarzające się zakażenie dróg moczowych i konieczność wieloletniego cewnikowania niektórych chorych wymagają stałej opieki medycznej i okresowej kontroli chorych.
4.Usztywnienie kręgosłupa w miejscu jego uszkodzenia jest nieodzownym warunkiem poprawy stanu neurologicznego porażonych chorych.
5.Chorych z uszkodzeniem kręgosłupa z porażeniami i dysfunkcją układu narządów moczowych należy leczyć w specjalistycznych ośrodkach traumatologicznych przy współudziale ortopedów-traumatologów, urologów i neurochirurgów.