Dotychczasowe sposoby badania gruczołu krokowego są obciążone dużym subiektywizmem, a co za tym idzie nieprecyzyjne i nieporównywalne. Zaliczamy do nich badanie palcem przez odbytnicę, badanie radiograficzne układu narządów moczowych i wziernikowanie pęcherza (5, 12). Stosuje się również w ostatnich latach tomografię komputerową (4, 10). Żadna z tych metod nie daje jednak dokładnego wyobrażenia o wielkości guza.
Badanie ultrasonograficzne pozwala uniknąć błędów diagnostycznych przy kwalifikowaniu chorego z gruczolakiem stercza do operacji. Duża dokładność w ocenie wielkości gruczolaka gwarantuje właściwe zakwalifikowanie do adenomektomii lub do elektroresekcji przezcewkowej (TUR).
Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne, gdyż nie wymaga ani środków cieniujących, ani zabiegów śródpęcherzowych. Dokładność zawdzięcza zaś możliwości przedstawienia gruczolaka w postaci trójwymiarowej bryły, przy czym wszelkie pomiary są wymierne i porównywalne. Można również przewidzieć rozmiary utraty krwi w czasie zabiegu (10).
MATERIAŁ I METODY
Materiał stanowiły dane liczbowe dotyczące pomiarów masy gruczolaka stercza metodą ultrasonograficzną przed operacją oraz metodą wagową wyciętego gruczolaka po operacji u 50 chorych, leczonych w tutejszym oddziale. Materiał podzielono na trzy grupy: do I zaliczono gruczolaki o masie od 20 do 40 gramów, do II ? gruczolaki o masie od 41 do 90 gramów i do III ? gruczolaki o masie od 91 do 300 gramów. Pomiarów USG dokonywano aparatem firmy Siemens typu Multison 400
z przetwornikiem linearnym 2,5 MHz, pracującym w czasie rzeczywistym. Obraz gruczołu krokowego na ekranie monitora obejmował echo gruczołu właściwego oraz echo gruczolaka w razie jego obecności. Pomiary dotyczyły trzech wymiarów bryły stanowiącej gruczoł wraz z gruczolakiem. Pomiar wielkości ?a" odpowiadał szerokości struktury przy położeniu sondy pod kątem 45° do płaszczyzny czołowej, a równoległej do linii międzykolcowej (ryc. 1 i 2). Pomiar wielkości ?b" odpowiadał wysokości struktury na ekranie przy położeniu sondy pod kątem 45° od płaszczyzny czołowej, a równoległej do linii międzykolcowej (ryc. 1 i 2).
Pomiar wielkości ,,c" dokonywano przy sondzie ustawionej osią długą w linii środkowej ciała, prostopadle do płaszczyzny czołowej (ryc. 3 i 4).
Wszystkie wielkości (a, b, c) ocenialiśmy na obrazie badanej struktury na ekranie monitora w centymetrach. Posłużyliśmy się wzorem na obję-
tość elipsoidy trójosiowej (ryc. 5) V=1/6x?xaxbxc, który po uproszczeniu przedstawia się następująco V = 0,524 X a X b X c, gdzie V = = objętość badanej struktury w cm3, odpowiadającej masie wyrażonej w gramach. Objętość V odpowiada masie badanej struktury, gdyż ciężar właściwy gruczolaka wynosi 1,05 g/cm3 i pominięcie wartości 0,05 nie zmienia w sposób istotny wyniku obliczeń masy gruczolaka.
Dla całego zbioru analizowanych wyników określono rozbieżność pomiędzy wartościami mas określonych metodą ultrasonograficzną a wartościami mas określonych metodą konwencjonalnego ważenia. Obliczono również współczynniki korelacji i odchylenia standardowe dla trzech wyodrębnionych grup wyników mas gruczolaków stercza.
W I grupie danych uzyskanych z pomiarów mas gruczolaka stercza metodą ultrasonograficzną przed operacją i metodą wagową po wycięciu gruczolaka (tab. I) stwierdzono, że pomiary dokonane metodą ultrasonograficzną były zawyżone w stosunku do wartości rzeczywistej średnio o 20,6%, a współczynnik korelacji był stosunkowo niski (r = 0,5661). Równanie prostej regresji dla tej grupy wraz z odchyleniami standardowymi współczynników wynosiło: y = (0,59 ? 0,21) x + (9,54 ? 7,41), gdzie y ? oznacza masę gruczolaka stercza ważoną po operacji, x ? masę gruczolaka stercza określoną metodą ultrasonograficzną przed operacją.
W II grupie danych uzyskanych z pomiarów mas gruczolaka stercza metodą ultrasonograficzną i metodą wagową obliczono (tab. II), że metodą ultrasonograficzną uzyskano średnio zawyżenie wartości mas gruczolaka stercza o 4,2% przy wysokim współczynniku korelacji (r = 0,9438). Równanie linii regresji wraz z odchyleniami standardowymi współczynników wynosiło: y = (0,91 ? 0,07) x + (3,17 ? 4,44).
W grupie III danych uzyskanych z pomiarów mas gruczolaka stercza (tab. III) stwierdzono, że metoda ultrasonograficzna zaniża wartości danych rzeczywistych średnio o 5,8°/o. Współczynnik korelacji danych był wysoki (r = 0,9973). Równanie prostej regresji wraz z odchyleniami standardowymi współczynników wynosiło: y = (1,05 ? 1,47) x + (1,77 ? 5,77).
Z porównania danych dotyczących masy gruczolaka przed- i po operacji wynikało, że największa różnica w ocenie wystąpiła w grupie gruczolaków od 20 do 40 gramów masy rzeczywistej i stanowiła ona 36,0% wszystkich operowanych. Różnica w ocenie masy rzeczywistej wynosiła od ?14 do +8 gramów, średnio 20,6%, w sensie zawyżania pomiarów gruczolaka. Zgodność danych z obu pomiarów wystąpiła tylko raz w gruczolakach o masie 32 g. Wartość oceniana USG była trzykrotnie niższa, a 14-krotnie wyższa od rzeczywistej.
W II grupie gruczolaków, stanowiących 44,0% wszystkich operowanych zgodność obu pomiarów uzyskano u 3 chorych. Wartości skrajne dla różnicy obu pomiarów wynosiły od ?8 do +4 g; średnio ocena masy gruczolaka w USG była wyższa od rzeczywistej o 4,2%. Masa gruczolaka oceniona w USG była niższa u 4 chorych, a wyższa u 15 od masy rzeczywistej w granicach od 1?8 g.
W grupie gruczolaków o masie rzeczywistej 91?300 g, stanowiącej 20,0% wszystkich operowanych nie obserwowano zgodności obu pomiarów. Wartości skrajne obu pomiarów wynosiły od ?4 do +20 g. Średnio ocena masy gruczolaka na podstawie pomiarów USG była niższa od rzeczywistej o 5,8%. Masa gruczolaka w USG była niższa od rzeczywistej u 9 chorych, a wyższa tylko u 1 chorego.
OMÓWIENIE
Zgodność pomiarów gruczolaka stercza, określonych metodą ultrasonograficzną przed operacją z masą rzeczywistą wyciętego guza obserwowali inni autorzy. Henneberry i wsp. (6) w grupie 29 badanych poddanych adenomektomii stwierdzili zgodność tych pomiarów. Autorzy ci nie podali jednak danych liczbowych.
W dostępnej literaturze nie znaleźliśmy opracowań podobnych' do naszych badań. Autorzy ograniczali się zwykle do oceny wielkości gruczolaka metodą USG, zwracając głównie uwagę na towarzyszące choroby, takie jak guzy złośliwe, kamienie stercza i zapalenie gruczołu krokowego (1, 3, 5, 6, 9, 11, 12, 13). Po operacji nie ważono wyciętych gruczolaków. W tutejszym oddziale ważyliśmy w swoim czasie wycięte gruczolaki stercza i badaliśmy związek zachodzący między wielkością guza a przebiegiem pooperacyjnym. Nie rozporządzaliśmy wówczas odpowiednimi metodami oceny wielkości gruczolaka przed operacją, a dane uzy-skiwane tradycyjnymi sposobami często nie pokrywały się z wynikami pomiarów masy rzeczywistej wyciętego guza.
Niektórzy autorzy w doświadczeniach na zwierzętach ustalili, że istnieje zgodność pomiaru masy gruczolaka, określanej metodą USG, z masą rzeczywistą wyciętych gruczolaków stercza (2). Współczynnik korelacji dla wymienionych pomiarów w doświadczeniach na psach wynosił od 0,7251 do 0,9839 (11). W naszych badaniach współczynnik ten wynosił od 0,5661 do 0,9973. Tak duża zbieżność wyników pomiarów przed- i pooperacyjnych nie była możliwa przed wprowadzeniem badań USG. Niedokładności obserwowane w naszych pomiarach w sensie zawyżenia bądź zaniżenia ciężaru rzeczywistego nie miały w praktyce wpływu na sposób operacji gruczolaka. Małe gruczolaki, które w ocenie USG nie przekraczały 20 gramów kwalifikowaliśmy do elektroresekcji przezcewkowej. Słuszność naszych założeń wymaga weryfikacji w dalszych badaniach, opartych na większej liczbie obserwacji.
WNIOSKI
1. Metoda USG umożliwia przedoperacyjną ocenę wielkości gruczo
laka stercza z dokładnością większą niż jakiekolwiek dotychczasowe badanie tradycyjne.
2. Średnia rozbieżność pomiędzy wartościami mas określonych me
todą USG i konwencjonalnego ważenia gruczolaków wynosi 10,42%, przy czym największa zgodność pomiarów występuje w najliczniejszej grupie badanych gruczolaków o masie od 41 do 90 g masy rzeczywistej; w tej grupie błąd pomiaru nie przekracza 4,2%.