Formalina jest silną trucizną protoplazmatyczną, powodując dena-turalizację białka. W zależności od stężenia działa ona na błony śluzowe ściągająco, a nawet powoduje ich martwicę. Jej działanie ściągające na błonę śluzową może być wykorzystane do tamowania krwawień z pęcherza moczowego, w przypadku, gdy przyżeganie miejsc krwawiących, Dodawanie azotanu srebra i podwiązywanie tętnic podbrzusznych nie zatrzymuje krwawienia. Roztwór formaliny stosuje się także u chorych na nowotwory pęcherza, u których ciężki stan ogólny nie pozwala na wykonanie radykalnego zabiegu (1, 2).
Pierwszym, który zastosował formalinę u ludzi był Brown w 1969 r. (l, 2). Podawał on do pęcherza moczowego 3,7% roztwór formaliny i u-trzymywał ją w pęcherzu 15 minut, uzyskując korzystne efekty terapeutyczne u chorych krwawiących z powodu nowotworów pęcherza, ze zmian popromiennych oraz krwawień po leczeniu cytostatykami.
Rankin (7) doniósł o wpływie 0,33%?3,7% roztworów formaliny poda-warnych drogą nakłucia pęcherza u szczurów stwierdzając, że działanie formaliny na ścianę pęcherza zależy od stężenia roztworu i wywołuje zmiany podobne do opisanych przez innych autorów (6). Fair (4) spostrzegał powikłania u 75% chorych po podaniu 10% roztworu formaliny do pęcherza, ale gdy użył roztworów o mniejszych stężeniach powikłania nie występowały. Hornak i Zwara (5) donoszą o korzystnym działaniu formaliny u ludzi, która spowodowała zatrzymanie krwawienia z raka pęcherza u kilku chorych.
Praca ma na celu zbadanie śluzówki i pozostałych warstw ściany pęcherza, które powstają pod wpływem 3,7% roztworu formaliny w do-świadczeniu.
MATERIAŁ I METODA
Do badań użyto 40 królików o wadze od 3,5 do 4 kg. Wiek zwierząt wahał się od 10 do 12 miesięcy. Zwierzęta podzielono na dwie grupy.
W pierwszej grupie obejmującej 20 królików, w narkozie eterowej, po odkażeniu ujścia zewnętrznego cewki 1% roztworem sterinolu wprowadzono cewnik Nelatona Nr 8 Chir. do pęcherza i wypuszczono mocz. Następnie przez cewnik podawano do pęcherza 3,7% roztwór formaliny w ilości 30?40 ml. Po usunięciu cewnika ujście zewnętrzne cewki za-mykano przez ucisk wyjałowionym gazikiem, utrzymując formalinę w pęcherzu przez okres 5 minut. Po zwolnieniu ucisku występowało u królików parcie z natychmiastowym oddaniem moczu, a w kilkunastu przypadkach oddany z pęcherza płyn zawierał domieszkę krwi. Po 5 królików usypiano w 2, 5 i 10 dobie oraz pozostałe 5 królików uśpiono po upływie 5 tygodni. Po uśpieniu zwierzęta poddawano badaniom sekcyjnym. Podczas sekcji pobierano w całości pęcherz, który rozcinano i zanurzano do roztworu Carnoya.
Grupę drugą, 20 królików potraktowano jako grupę kontrolną. W tej grupie u wszystkich zwierząt podawano przez cewnik do pęcherza roztwór soli fizjologicznej. Podobnie jak w grupie poprzedniej w analogicznych okresach czasu usypiano po 5 królików.
Pęcherze zwierząt obu grup poddawano badaniom makro i mikroskopowym. Skrawki preparatów przygotowywano według techniki parafinowej i barwiono je hematoksyliną ? eozyną, metodą Azan według Heidenheina i metodą wysrebrzania Gomoriego.
WYNIKI
U zwierząt grupy pierwszej w drugiej dobie po podaniu do pęcherza 3,7% roztworu formaliny spostrzegano oglądaniem, pęcherze o pogrubiałej ścianie, błony śluzowe były blade, a większe naczynia żylne i tętnicze silnie nastrzyknięte krwią. W obrazie mikroskopowych obserwowano pasmowate złuszczanie nabłonka. Pomiędzy warstwami złuszczone-go nabłonka widoczne były komórki martwiczo zmienione. Złuszczony nabłonek obniżał błonę podstawową, a błona podśluzowa i mięśniowa była pogrubiała w następstwie obrzęku w preparatach barwionych hematoksyliną ? eozyną obserwowano znacznego stopnia przekrwienie w ścianie pęcherzy oraz zastój krwi w obrębie żył.
W 5 dobie po podaniu do pęcherza formaliny w obrębie pęcherzy spo-
strzegano ściany nieznacznie pogrubiałe, śluzówki blade, a naczynia krwionośne nastrzyknięte. Badaniem drobnowidowym spostrzegano ścień czenie nabłonka pęcherzy moczowych, błony podśluzowe i mięśniowe były znacznie pogrubiałe. W obrębie błony podśluzowej i mięśniowej u- widaczniały się rozszerzone naczynia krwionośne. ,
W 10 dobie po podaniu do pęcherza formaliny obserwowano pogrubienie ścian pęcherza i przekrwienie błon śluzowych. W preparatach mikroskopowych nabłonek pęcherzy ścieńczały szczególnie na szczytach fałd. Błona podśluzowa i mięśniowa obrzękła z przekrwieniem naczyń ściany pęcherza.
Po 5 tygodniach od podania formaliny pęcherze moczowe były małe o ścianach znacznie pogrubiałych, a śluzówki prawidłowe. Od zewnątrz tworzyły liczne masywne zrosty z otrzewną ścienną i trzewną jelit. Badaniem drobnowidowym, obserwowano prawidłowy zregenerowany nabłonek błony śluzowej pęcherzy, a błona podśluzowa i mięśniowa wykazywała zmiany o charakterze włóknienia.
W grupie kontrolnej we wszystkich okresach doświadczenia nie spostrzegano w badaniach makro i mikroskopowych odchyleń od stanu prawidłowego.
OMÓWIENIE WYNIKÓW
U wszystkich królików po podaniu do pęcherza 3,7% roztworu formaliny występowały makro i mikroskopowe zmiany w pęcherzu moczowym.
Proces włóknienia spostrzegany w kolejnych okresach doświadczenia, a najsilniej wyrażany w 5 tygodniu po podaniu formaliny najpraw-dopodobnie trwale zamyka drobne naczynia warstwy podśluzowej i mięśniowej hamuje i może zapobiegać nawet ewentualnym nawrotom krwawienia.
Natomiast zlepy pęcherza z otrzewną ścieraną i trzewną w 5 tygodniu obserwacji mogą o tym świadczyć, że niedokrwiony pęcherz tworzył zrosty z lepiej ukrwionymi narzędziami jamy brzusznej, które stwarzały dla niego jak gdyby przeszczep (naczyniowy z lepiej ukrwionego narządu. To, że takiej możliwości nie należy odrzucać dowodzą badania innych autorów (3). Metoda wydaje się być bezpieczna, albowiem u badanych zwierząt nie spostrzegano powikłań ogólnych i miejscowych.
Wyniki niniejszych badań są zgodne z obserwacjami innych autorów (6, 7).
Podobnie jak we własnym doświadczeniu Fair (4) przy podawaniu roztworów o niskim stężeniu również nie obserwował powikłań. Także Shah i Albert (8) u 12 chorych, którzy mieli krwawienie z guza pęcherza wprowadzali 4% roztwór formaliny w ilości. 100?150 ml przetrzymując go w pęcherzu około 30 minut. U 10 ich chorych efekt hemostatyczny był doskonały i nie obserwowano powikłań. Ze względu na możliwość istnienia odpływów pęcherzowo-moczowodowych u niektórych chorych przeprowadzono również badania doświadczalne wpływu 3,7% roztworu formaliny na moczowód, miedniczkę i miąższ nerki, które będą tematem następnego doniesienia.
W oparciu o własne spostrzeżenia oraz badania doświadczalne i kliniczne innych autorów możnaby z dużym prawdopodobieństwem założyć, że stosowanie formaliny o niskich stężeniach mogłoby być godne polecenia do szerszego stosowania w klinice.