PTU - Polskie Towarzystwo Urologiczne

Prolift Anterior – przezpochwowa metoda rekonstrukcji dna miednicy
Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 2008/61/Supl. 1.

autorzy

Mariusz Blewniewski, Michał Markowski, Marek Jeromin, Waldemar Różański
II Klinika Urologii UM, WSS im. M. Kopernika w Łodzi

streszczenie

Wprowadzenie.

Wypadanie narządu dna miednicy jest określane jako obniżenie się narządów miednicy poniżej ich normalnego położenia, potwierdzone wysunięciem pochwy i szyjki macicy. Czynnikami ryzyka towarzyszącymi wypadaniu są rasa, zmiany w anatomii lub w dystrybucji kolagenu, porody i zabiegi radykalne w miednicy, otyłość. Naturalna historia rozwoju wypadania narządów miednicy nie jest znana. Obecne teorie wskazują, że pierwszym krokiem rozwoju zmian w dnie miednicy jest uszkodzenie mięśnia dźwigacza odbytu. Głównym problemem chirurgii jest, że nie zawsze wiadomo, jak skutecznie temu zapobiec.

Cel pracy.

Przedstawienie metody zabiegu PROLIFT Anterior System, innowacyjnej konstrukcji, wykorzystującą technikę przezpochwowego zakładania siatki do przedniej rekonstrukcji dna miednicy.

Materiały i metody.

Film przedstawia technikę leczenia operacyjnego wypadania przedniej ściany pochwy stosowaną w naszej Klinice od 2007 r. Operowane pacjentki były badane ginekologicznie i określono stopień wypadania według skali POPQ. Polipropylenowa siatka (Prolift Johnson&Johnson) jest kształtu trapezoidalnego, z każdego rogu odchodzi pasek taśmy, który jest przeprowadzany przez górną i dolną część otworu zasłonowego przy użyciu igły w kierunku skóry krocza.

Wyniki.

Podczas zabiegu nie wystąpiły powikłania, takie jak uszkodzenie dużych naczyń, cewki moczowej czy pęcherza moczowego. U dwóch kobiet wystąpiła temperatura; wymagały podania antybiotyku. Przetoczenie krwi nie było konieczne. Średni czas pobytu wynosił 5 dni. Wszystkie kobiety były badane po 1, 3, 6 miesiącach. Podczas obserwacji pooperacyjnej nie obserwowano infekcji lub odrzucenia siatki.

Wnioski.

Wyniki wskazują, że PROLIFT Anterior jest bezpieczną i efektywną metodą leczenia wypadania przedniej ściany pochwy.