Kamica odlewowa pozostaje nadal najgroźniejszą postacią kamicy układu
moczowego. Często podstępny i skąpoobjawowy przebieg tego schorzenia pro- wadzi do nieodwracalnych zmian destrukcyjnych w miąższu nerek, co w konse- kwencji prowadzić może do obniżenia ich czynności (8). Leczenie operacyjne kamicy odlewowej, choć obecnie często ustępuje miejsca mniej inwazyjnym metodom, przezskórnej (P.C.N.L.) i pozaustrojowej (E.S.W.L.) nefrolitotrypsji, pozostaje nadal w 20,0 – 25,0% przypadków postępowaniem z wyboru lub osta- tecznością (2, 6, 10).
MATERIAŁ I METODA
W latach 1973 do 1993 w naszej Klinice operowano 173 dzieci z powodu
kamicy nerek, z tego 60 (34,7%) miało kamicę odlewową. Pośród operowanych było 26 chłopców i 34 dziewczęta w wieku od 14 miesięcy do 15 lat. Rozpozna- nie stawiano na podstawie rutynowych badań radiologicznych, tj. urografii, cy- stografii, usg, rzadziej pomocne było badanie endoskopowe czy scyntygrafia. Ro- dzaj operacji uzależniony był od wielkości i kształtu złogu, stosunków anato- micznych układu zbiorczego oraz obecności innych anomalii, zwłaszcza w kami- cy wielomiejscowej.
Po leczeniu operacyjnym obowiązywało wielomiesięczne leczenie odkażają-
ce. Okres obserwacji pooperacyjnej wynosi od 1 roku do 9 lat. W razie utrzymu- jącego się bezpośrednio po operacji zakażenia dróg moczowych opornego na le- czenie, celem ustalenia jego przyczyn wykonywano kontrolne zdjęcie przeglądo- we lub w ostatnich 10 latach badania ultrasonograficzne (usg). Kontrolę urogra- ficzną wykonywano pół roku po operacji. Ocenę skuteczności leczenia oparto na wykryciu obecności lub braku wznów kamiczych. Podzielono je na wznowy wcze- sne i późne. Pierwszą grupę stanowiły dzieci, u których kamicę rozpoznano przed upływem roku od operacji. Wznowy późne rozpoznawano po upływie tego cza- su, w kolejnych pooperacyjnych kontrolach radiologicznych. Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej testem zgodności CHI2 przy poziomie istotności p=0,05.
WYNIKI
Średnia wieku w grupie chłopców wynosiła 6 lat, w grupie dziewcząt 7,5 roku.
Wiekowo, najliczniejszą grupę w 2-letnich przedziałach stanowiły dzieci w wie- ku 3-4 lat (22%) i powyżej 10 roku życia (22%), a następnie do 2 lat (16%), 7-8 lat (16%). Chłopcy stanowili 26 (44%) operowanych, a dziewczyny 34 (56%). Kamica jednostronna występowała u 45 dzieci (75%), przy czym po prawej stronie u 26 (43%), po lewej u 19 (32%). Obustronną kamicę odlewową obser- wowaliśmy u 15 dzieci (25%). U operowanych dzieci rozpoznawano jednocze- śnie wady wrodzone dróg moczowych”, odpływ pęcherzowo-moczowodowy u 9 (15,0%) dzieci, podwójny układ kielichowo-miedniczkowy u 7 (11,6%) dzieci, zwężenie podmiedniczkowe moczowodu u 10 (16%) dzieci.
Badaniem przedmiotowym stwierdzono u 13 (18,3%) dzieci niedobór masy
ciała, a u 6 (10%) nadciśnienie. Przed operacjąu żadnego dziecka nie stwierdzo- no cech niewydolności nerek. Zakażenie układu moczowego spostrzegano u wszy- stkich dzieci, przy czym w 60% występowało zakażenie B.Proteus w następnej kolejności E.Coli i Klebsiella. U 60 dzieci wykonano 106 operacji. Najczęściej zarówno podczas pierwszej jak i drugiej operacji usuwano złóg poprzez nacięcie miedniczki (pyelolithotomia) (Tab.I).
U 10 dzieci (16%) ze zwężeniem podmiedniczkowym wykonano plastykę po-
łączenia miedniczkowo-moczowodowego sposobem Anderson-Hynes’a. U 3 dzieci (5%), u których stwierdzono wtórne zwężenie i nawrotową kamicę, szy- nowano moczowody i wykonywano plastykę sposobem Davisa. U 8 dzieci (13%) pierwszą operacją było jednoczasowe usunięcie złogu z moczowodu i odlewu kamiczego z nerki. Usunięto nerkę u 5 (8,3%) dzieci, przy czym pierwotnie u 2 z powodu roponercza w urograficznie nieczynnej nerce, u 3 dzieci wtórnie z powo- du wznowy kamiczej i roponercza. U dzieci z odpływem pęcherzowo-moczowo- dowym najpierw usuwano złóg, a wtórnie u 3 dzieci przeszczepiono moczowód. U 6 dzieci odpływ wsteczny cofnął się po operacyjnym usunięciu kamienia odle- wowego i leczeniu zachowawczym odpływu wstecznego. W jednym przypadku jako czwartą, kolejną operację wykonano plastykę moczowodu sposobem Boa- riego z powodu przetoki moczowodowej po ureterolithotomii.
W przypadku kamicy obustronnej operację wykonywano dwuczasowo, z wy-
jątkiem jednego dziecka. Głównym wyznacznikiem skuteczności leczenia, jak to zaznaczono, było stwierdzenie braku kamicy nawrotowej oraz zakażenia. Wcze- sne wznowy obejmują grupę 13 (21,6%) dzieci, u których kamicę nawrotową rozpoznano przed upływem roku od operacji. Należy przyjąć, że większość z nich jest wznowami rzekomymi, powstałymi na skutek pozostawienia w nerce resztek kamieni (12).
U 16 (26,6%) w kontrolnych badaniach radiologicznych po operacji stwier-
dzono w okresie od 2 do 6 lat wznowy późne. Występowanie wznów wiąże się głównie z obecnością zakażenia i następowego uszkodzenia miąższu nerkowe- go. Na 29 dzieci ze wznową kamiczą u 21 (72,5%) z zakażeniem po operacji stwierdzono wznowy, w tym u 14 (41,4%) wczesne i 9 (31,1%) późne. Nato- miast u dzieci bez zakażenia u 8 (27,5%) stwierdzono wznowy, w tym u 1 (3,5%) wczesne i u 7 (24,1%) późne.
Zależność pomiędzy występowaniem wznowy i obecnością zakażenia dróg
moczowych jest statystycznie znamienna (p=0,06). Po użyciu testu propozycji odsetek wznów w grupie 35 dzieci z zakażeniem był istotnie wyższy niż w gru- pie 25 dzieci bez zakażenia (60% v.s. 32% – p=0,02). W grupie 26 dzieci z wadąukladu moczowego u 14 (53,8%) grupy obserwowa- no wznowy kamicze, wśród 34 dzieci bez wady, wznowy kamicze spostrzegano u 15 (44,1%) grupy dzieci. Stwierdzono statystyczną nieistotną zależność występo- wania wznowy od obecności wady wrodzonej układu moczowego (p=0,46). U 31 (51,6%) dzieci w ciągu minimum 5-letniej obserwacji nie stwierdzono pojawienia się kamicy nawrotowej. U 5 (8%) dzieci obserwowano w kontrolnych badaniach radiologicznych marskość operowanej nerki, a u dalszych 7 (11,6%) cechy zastoju. W badanym okresie u 3 (3%) operowanych rozwinęła się przewlekła niewy- dolność nerek wymagająca dializoterapii. U 4 dalszych obserwuje się poziom kratyniny powyżej 120 uml/1, co stanowi 12,6%.
OMÓWIENIE
Szersze wprowadzenie od kilku lat mniej inwazyjnych metod leczenia kamicy
odlewowej w postaci PCNL i ESWL zmniejsza i ogranicza wskazania do jej operacyjnego leczenia (7). Istnieje coraz więcej zwolenników stosowania skoja- rzonej terapii PCNL i ESWL w leczeniu kamicy odlewowej (4, 9). Pomimo, że obecnie metody te są u większości metodami z wyboru, to właśnie u dzieci z wadami wrodzonymi układu moczowego, w kamicy nawrotowej i wie- lomiejscowej, jak i przy znacznym zmniejszeniu ilości czynnego miąższu nerki leczenie operacyjne jest nadal aktualne (1, 3).
Uważamy podobnie jak inni autorzy, że współistnienie kamicy odlewowej z
wadami anatomicznymi i czynnościowymi układu moczowego typu: zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nerka podkowiasta, dystopiczna, wady naczyniowe szypuły nerkowej czy nefropatia odpływowa są wskazaniami do leczenia operacyjnego (7). W naszym materiale stwierdzamy u 43% dzieci z kamicą odlewową współistnienie anatomicznych wad wrodzonych. Tak wysoki odsetek nakazuje bardzo rozważną kwalifikację i wybór metody leczenia, co pod- kreślająinni autorzy jako specyfikę kamicy odlewowej u dzieci (8).
Aktualne doniesienia o monoterapii lub skojarzonej terapii endoskopowej
(ESWL lub PCNL) podają20 do 30% wczesnych wznów, co jest porównywalne z wynikami uzyskanymi przez nas po leczeniu operacyjnym (5,9). U dzieci złogi najczęściej daje się usunąć przez proste lub poszerzone nacięcie miedniczki ner- kowej, ze względu na możliwość uruchomienia i wyłonienia nerki, jak również swobodny dostęp do jej wnęki. Operacje z nacięciem miąższu lub jego resekcję powinny być zarezerwowane dla złogów o licznych kielichowych rozgałęzieniach. Operacje w niedokrwieniu stosowaliśmy tylko w przypadkach rozległych nefro- tomii, które stanowiły zaledwie 4,8% pierwotnych operacji. Tego typu postępo- wanie u dzieci jest coraz rzadziej stosowane, a jego wyniki nie są zadowalające (2, 10).
Zagrożenie niewydolnością nerek u dzieci z kamicą odlewowąjest duże i wy-
nosi 11,6%. Dynamika procesów destrukcyjnych miąższu nerkowego w przebie- gu kamicy odlewowej u dzieci jest nieporównywalnie większa niż u dorosłych, co stanowi ojej specyfice i odmienności w postępowaniu (9).
WNIOSKI
1.Zakażenie układu moczowego ma statystycznie istotny wpływ na powstanie
pierwotnej i wtórnej kamicy odlewowej u dzieci.
2.Leczenie operacyjne kamicy odlewowej u dzieci pozostaje nadal podstawo-
wym sposobem leczenia w przypadkach współistnienia wad wrodzonych nerek i pełnych odlewów kamiczych.
3.Dzieci z kamicą odlewową wymagają jak najwcześniejszego leczenia ze
względu na większe ryzyko destrukcji miąższu nerki, zahamowanie jej wzrostu prowadzi w niektórych przypadkach do rozwinięcia się niewydolności nerkowej.